Dodano: 2 stycznia 2020 09:38

Odkrycie Piotra Kopra – to was najbardziej zainteresowało w 2019 roku

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Piotr Koper i odkryte przez niego renesansowe freski w pałacu Struga – to temat, który wzbudził największe zainteresowanie naszych czytelników w 2019 roku. Historia odsłoniętych spod grubej warstwy tynku i farby malowidłach doczekała się 52,5 tysiąca unikalnych odsłon.

Przypomnijmy – w macu ubiegłego roku podczas prowadzonych w pałacu Struga prac remontowych w sali balowej ujawniono znajdujące się na całym obwodzie ścian renesansowe malowidła ścienne z wizerunkami cesarzy rzymskich.

REKLAMA

35,5 tysiąca osób zainteresowało się odkryciem tuneli prowadzących do hitlerowskich. Odkrycie to efekt prowadzonych od kilku lat prac badawczych. Informowaliśmy o tym jeszcze w listopadzie 2018, jednak temat cieszył się niezmienną popularnością przez cały ubiegły rok.

Po 7 latach badań archiwaliów, kwerend historycznych i poszukiwań terenowych udało im się trafić na zalany wodą tunel, prowadzący, według wszelkiego prawdopodobieństwa, do budowanego na przełomie 1944 i 45 roku podziemnego laboratorium III Rzeszy, wchodzącego w skład zakładów technicznych o kryptonimie GETEWENT, czyli Gesellschaft für Technisch Wirtschaftliche Entwicklung GmbH.

Ogromne zainteresowanie i wzburzenie naszych czytelników wzbudziła informacja o makabrycznej zbrodni w Ząbkowicach Śląskich. 18-latek zabił, przy pomocy siekiery, oboje rodziców i siedmioletniego brata. Przebieg sprawy śledziło łącznie 33,5 tysiąca osób.

Do zdarzenia doszło na początku grudnia 2019 roku. W nocy 18-latek zamordował oboje rodziców i brata, następnie próbował upozorować włamanie i brutalne morderstwo, ukrywając jednocześnie narzędzie zbrodni w pobliskim lesie.  Po wszystkim wyszedł na dach domu, w którym doszło do zdarzenia i wezwał policję. Do czynu przyznał się jeszcze tej samej nocy.

2019 rok to także powracający jak bumerang temat wilków, które po długiej nieobecności wróciły w Sudety i Karkonosze. Ogromne zainteresowanie wzbudziły wyjaśnienia nadleśnictwa dementujące informację z wałbrzyskich urzędników o rzekomej rzezi, jakiej miały dokonać wilki w rejonie Trójgarbu.

Na początku roku media obiegła informacja podana przez kierownika biura ochrony środowiska, gospodarki wodnej, rolnictwa, leśnictwa UM w Wałbrzychu Jerzego Ignaszaka o rzekomej rzezi muflonów, dokonanej przez te drapieżniki w rejonie Trójgarbu. Według jego relacji dwie watahy wilków miały w niecały rok zagryźć i zjeść ponad 180 muflonów.  Na te słowa zareagowali leśnicy, nie pozostawiając na relacji wałbrzyskiego urzędnika suchej nitki.

Nasz TOP5 zamyka fotorelacja z tegorocznej edycji Castle Party. Najazd Gotów na Bolków obserwowało łącznie 27,5 tysiąca osób.

Jak co roku fani rocka gotyckiego i metalu spotkali się w Bolkowie na wyjątkowym w skali kraju festiwalu. Castle Party to cztery dni koncertów. Na scenie zlokalizowanej na Zamku Bolków pojawiło się kilkudziesięciu muzyków. To jeden z największych w Europie festiwali związanych z tego rodzaju muzyką. Wśród uczestników, poza Polakami są także Czesi, Niemcy, Rosjanie czy Słowacy. Cechą charakterystyczną festiwalu jest fakt, że większość uczestników pojawia się w specjalnie przygotowanych strojach.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także