Dwie watahy wilków koło Wałbrzycha? To nie Kanada czy Syberia – mówią leśnicy

25 stycznia 2019 14:59. Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwo Wałbrzych Marek Nogawka. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O tym, że w okolicach Trójgarbu, Strugi czy Starych Bogaczowic grasują dwie watahy wilków, czyli nawet kilkanaście osobników na antenie jednej z wałbrzyskich telewizji internetowych mówił Jerzy Ignaszak, kierownik biura ochrony środowiska, gospodarki wodnej, rolnictwa i leśnictwa Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. To nie jest Kanada czy Syberia, żebyśmy przy ostrych zimach mieli watahy po kilkadziesiąt sztuk, które polują zbiorowo – odpowiadają leśnicy.

Leśnicy pracujący w okolicach Trójgarbu nie zauważyli zwiększonej aktywności wilków. Ich zdaniem w tej okolicy mogą pojawiać się dwa, trzy osobniki. Jerzy Ignaszak, powołuje się także na informacje, z których wynika, że wilki w ostatnim czasie miały zagryźć około 180 muflonów. Leśnicy przyznają, tych w okolicach Wilkowa i Trójgarbu jest ich zdecydowanie mniej, ale podkreślają, że wynika to z migracji zwierząt. Muflony zaczęły się przemieszczać w kierunku Chełmca, gdzie ich kiedyś nie było.

– Na pewno jest wilk, ale nie w takich ilościach. Natomiast dokładną liczbę muflona, myślę że podamy pod koniec marca, jak już będzie inwentaryzacja wykonana, będzie podsumowanie kół łowieckich. Wtedy będziemy wiedzieć ile ich jest – mówi Marek Nogawka z Nadleśnictwa Wałbrzych.

REKLAMA

Na pytanie, czy jest to możliwe, aby wilki zabiły 180 muflonów, zastępca nadleśniczego przyznaje, że z jednej strony jest to możliwe, ale raczej było by to widoczne, a do tej pory były tylko pojedyncze przypadki dotyczące zagryzionych czy nadgryzionych muflonów. Na pewno nie w takiej ilości i na pewno nie umknęło by to uwadze leśników.

Szesnaście sztuk wilków było by widać po tropach. Nie dałoby się tego w lesie przeoczyć, tym bardziej, jak teraz są śniegi, to na pewno by było widać – dodaje nadleśniczy.

Warto pamiętać o tym, że wilki mogą się dość często przemieszczać na duże odległości. Przez kilka, kilkanaście dni mogą żerować w danym kompleksie, po czym przeniosą się o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Informacji przekazanych przez Jerzego Ignaszaka nie chce komentować rzecznik wałbrzyskiego ratusza, Edward Szewczak:

– Na terenie administracyjnym miasta nie odnotowaliśmy wilków. Teren Trójgarbu nie leży w granicach administracyjnych Gminy Wałbrzych. – napisał

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 stycznia 2019 14:59
`