Od soboty bez maseczek, ale nie wszędzie. Koniec limitów liczby klientów w sklepach i restauracjach

27 maja 2020 11:36. Mateusz Morawiecki Fot. screen Youtube

Tematy: 


W sobotę wprowadzony zostanie kolejny, ważny i największy do tej pory etap odmrażania polskiej gospodarki i zdejmowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Najbardziej oczekiwane decyzje dotyczą między innymi noszenia maseczek, limitów klientów w sklepach czy restauracjach.

Od stwierdzenia pierwszego, potwierdzone przypadku koronawirusa minęły w Polsce już blisko trzy miesiące, przypominał w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że od początku epidemii, działania rządu zmierzały do „spłaszczenia” krzywej mówiącej o wzroście liczby chorych. Morawiecki przyznał, że z danych opisujących sytuację wynika, że Polska zapanowała nad epidemią i poradziła sobie z tym lepiej niż większość krajów zachodniej Europy.

Na tej podstawie Polska, zdaniem premiera, może podejmować inne decyzje niż większość krajów, dlatego rząd przechodzi do kolejnego, największego etapu znoszenia obostrzeń.

REKLAMA

Od soboty, jeżeli zachowany jest dystans społeczny, co najmniej dwumetrowy, na otwartej przestrzeni nie musimy nosić maseczek. Zasada ta dotyczy także przestrzeni zamkniętych, w których możliwe jest zachowanie odpowiednich odległości. Maseczki wciąż musimy jednak nosić w sklepach, kościołach, komunikacji społecznej i kinach.

Od 30 maja rząd znosi także limity klientów w galeriach, kawiarniach, barach i restauracjach. Koniec z limitami także w kościołach. Rząd zamierza także wyrazić zgodę na zgromadzenia publiczne, z zachowanie dystansu, do 150 osób. Zgoda na ich organizację będzie jednak zależna od sytuacji epidemiologicznej.

Od 6 czerwca kolejne restrykcje. Zacząć mają kina, teatry, filharmonie i obiekty sportowo-rekreacyjne, czyli baseny, kluby fitness czy solaria. Wyjątek mają stanowić dyskoteki i kluby. We wszystkich otwartych miejscach mają oczywiście obowiązywać restrykcyjne zasady sanitarne. Od 6 czerwca można organizować także wesela do 150 osób.

Od 6 czerwca rusza odmrażanie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii czy domów kultury. Są jednak trzy warunki, to nie jest obowiązek, a jedynie możliwość. Decyzja należy do właścicieli takich obiektów. Widownia może być wypełniona jedynie w połowie, chodzi o zachowanie dystansu. W takich obiektach musimy także nosić maseczki. Trzeci warunek koncerty plenerowe mogą być organizowane maksymalnie dla 150 osób.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 maja 2020 11:36
`