W samochodzie posadź dziecko w foteliku. Inaczej słono za to zapłacisz.

16 maja 2015 10:25. @ tekst; Jacek Zych, fot.: Shutterstock

18 maja wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Pośród wielu zmian piętnujących przede wszystkim kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz recydywistów siadających za kółko bez ważnego prawa jazdy znalazły się regulacje dotyczące przewozu w samochodach dzieci.

Zniesiono dolną granicę wieku przewozu dzieci na przednim siedzeniu samochodu. Wprowadzono za to limit wzrostu; w myśl nowych przepisów obok kierowcy bez fotelika mogą jeździć dzieci wyższe niż 150 cm. Dzieci niższe obowiązkowo muszą być zaopatrzone w fotelik bądź siedzisko. Uwaga! Przepis obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia.

Bez siedziska czy fotelika nieletni mogą być przewożeni wyłącznie na tylnych siedzeniach samochodów, obowiązkowo z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Bolesnym i kosztownym może okazać niezastosowanie się do tych przepisów. Kierowcę przewożącego dziecko bez fotelika lub z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa policja może ukarać mandatem do 600 zł i 6 punktami karnymi.

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 maja 2015 10:25
`