Dodano: 8 listopada 2022 13:01

Obwodnica będzie ogrodzona siatką? Prezydent odpowiada

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

– No to trzeba, że tak powiem, ją przeanalizować. ja tej propozycji nie wysunąłem, tutaj zdaję się na opinię zarządu dróg. To jest zdaje się bardzo niełatwy i kosztowny projekt – w taki sposób prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej odpowiedział na nasze pytanie o pojawiające się w mediach informacje o pomyśle ogrodzenia siatką obwodnicy Wałbrzycha. To miałoby utrudnić wejście na nią dzikim zwierzętom. A te po obwodnicy chodzą jak po leśnej ścieżce. Trzy zabite dziki i jedna sarna – to bilans tylko jednego tygodnia działania wałbrzyskiej obwodnicy. Przebiegająca przez zalesione tereny miasta średnicówka staje się śmiertelną pułapką dla zwierząt i bardzo niebezpieczną dla kierowców.

Do zdarzeń z udziałem dzików i saren dochodzi głównie wieczorem lub w nocy. W ostatnim takim zdarzeniu zabity przez samochód dzik uszkodził dwa samochody – w odbite od pierwszego auta zwierzę uderzył jadący lewym pasem inny samochód. Zarządzające obwodnicą miasto nie bardzo ma pomysł co w tej sprawie zrobić. Pojawił się projekt odgrodzenia obwodnicy siatką, jednak nie wywołuje on entuzjazmu u prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że Wałbrzych od lat walczy z nadmierną populacją dzików. Prowadzony z dużym powodzeniem program ich odławiania i wywozu trzeba było zamknąć z powodu wykrycia u zwierząt przypadków  afrykańskiego pomoru świń. Obecnie miasto planuje przeprowadzenie odstrzału redukcyjnego. Szacuje się, że w Wałbrzychu populacja dzików jest nawet dziesięciokrotnie większa od tej, jaka powinna być na obszarze tej wielkości. W ocenie myśliwych na terenie miasta może żerować nawet dwieście osobników.

REKLAMA

Infografika. Fot. Jacek Zych / czytelnik

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 • Michał pisze:

  Nie wierzę, że nie dało się tego przewidzieć, że w tym miejscu żyją dzikie zwierzęta.

 • Wtz pisze:

  Gdzie te dziki, jeżdżę obwodnica z 20 razy dziennie i nie mogę na dzika trafić. Ludzie muszą się przyzwyczaić i zwierzęta też, tak było z obwodnica autostradową Świdnicy. Ludzie na początku też mieli problemy i się skończyły problemy.

 • 1000500100900 pisze:

  Przestań się Wtz wymądrzać. Jak jest decyzja o zabudowaniu siatki,i nie za twoje, to pyknij sobie 21 kurs i wyluzuj. Ile jeszcze zwierząt ma paść, stwarzając zagrożenie, nim się nauczą?

 • Opublikuj komentarz pisze:

  Człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą i otoczeniem, zabijanie zwierząt tylko dlatego że jest ich dużo? Ludzi też jest dużo to może trzeba pozabijać wszystko co żyje ludzi też?

 • Wałbrzyszanin pisze:

  To nie jest obwodnica

 • Pankracy pisze:

  Jaka była Decyzja Środowiskowa obwodnicy?
  Czy na obwidnicy wybudowano przejścia dla zwierząt?

 • inż. A. Partacz pisze:

  Kiedy zgłoszenie do prokuratury za odstrzał dzików na terenie miasta?

 • Zobacz także