Dodano: 8 listopada 2022 13:01

Obwodnica będzie ogrodzona siatką? Prezydent odpowiada

– No to trzeba, że tak powiem, ją przeanalizować. ja tej propozycji nie wysunąłem, tutaj zdaję się na opinię zarządu dróg. To jest zdaje się bardzo niełatwy i kosztowny projekt – w taki sposób prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej odpowiedział na nasze pytanie o pojawiające się w mediach informacje o pomyśle ogrodzenia siatką obwodnicy Wałbrzycha. To miałoby utrudnić wejście na nią dzikim zwierzętom. A te po obwodnicy chodzą jak po leśnej ścieżce. Trzy zabite dziki i jedna sarna – to bilans tylko jednego tygodnia działania wałbrzyskiej obwodnicy. Przebiegająca przez zalesione tereny miasta średnicówka staje się śmiertelną pułapką dla zwierząt i bardzo niebezpieczną dla kierowców.

Do zdarzeń z udziałem dzików i saren dochodzi głównie wieczorem lub w nocy. W ostatnim takim zdarzeniu zabity przez samochód dzik uszkodził dwa samochody – w odbite od pierwszego auta zwierzę uderzył jadący lewym pasem inny samochód. Zarządzające obwodnicą miasto nie bardzo ma pomysł co w tej sprawie zrobić. Pojawił się projekt odgrodzenia obwodnicy siatką, jednak nie wywołuje on entuzjazmu u prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że Wałbrzych od lat walczy z nadmierną populacją dzików. Prowadzony z dużym powodzeniem program ich odławiania i wywozu trzeba było zamknąć z powodu wykrycia u zwierząt przypadków  afrykańskiego pomoru świń. Obecnie miasto planuje przeprowadzenie odstrzału redukcyjnego. Szacuje się, że w Wałbrzychu populacja dzików jest nawet dziesięciokrotnie większa od tej, jaka powinna być na obszarze tej wielkości. W ocenie myśliwych na terenie miasta może żerować nawet dwieście osobników.

REKLAMA

Infografika. Fot. Jacek Zych / czytelnik

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

Zachodnia obwodnica wałbrzycha nocą.

 

 • Michał pisze:

  Nie wierzę, że nie dało się tego przewidzieć, że w tym miejscu żyją dzikie zwierzęta.

 • Wtz pisze:

  Gdzie te dziki, jeżdżę obwodnica z 20 razy dziennie i nie mogę na dzika trafić. Ludzie muszą się przyzwyczaić i zwierzęta też, tak było z obwodnica autostradową Świdnicy. Ludzie na początku też mieli problemy i się skończyły problemy.

 • 1000500100900 pisze:

  Przestań się Wtz wymądrzać. Jak jest decyzja o zabudowaniu siatki,i nie za twoje, to pyknij sobie 21 kurs i wyluzuj. Ile jeszcze zwierząt ma paść, stwarzając zagrożenie, nim się nauczą?

 • Opublikuj komentarz pisze:

  Człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą i otoczeniem, zabijanie zwierząt tylko dlatego że jest ich dużo? Ludzi też jest dużo to może trzeba pozabijać wszystko co żyje ludzi też?

 • Wałbrzyszanin pisze:

  To nie jest obwodnica

 • Pankracy pisze:

  Jaka była Decyzja Środowiskowa obwodnicy?
  Czy na obwidnicy wybudowano przejścia dla zwierząt?

 • inż. A. Partacz pisze:

  Kiedy zgłoszenie do prokuratury za odstrzał dzików na terenie miasta?

 • To jest Nasz news

  Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

  Zobacz także