Dodano: 9 kwietnia 2021 15:10
Nowe fakty dotyczące tajemniczej sztolni na budowie S3. Znamy wymiary i historię [FILM]
Tematy: ciekawostki dolnośląskie dolny śląsk historia odkrycia s3 s3 tunel tunel
Torów nie ma. Są pozostałości po torowisku. Sztolnia została zbadana na długości kilkudziesięciu metrów. Znamy nowe szczegóły dotyczące odkrycia, którego dokonano w czasie budowy tunelu na drodze ekspresowej S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry. Informacja o tajemniczym znalezisku wczoraj obiegła internet.
Odkrycia dokonano niespełna dwa tygodnie w rejonie Starych Bogaczowic.
– W odległości około 300 metrów, w jednej z naw natrafiono na niezidenfytfikowane wyrobisko górnicze (sztolnię), o przebiegu północny wschód – południowy – zachód. Kierunek przebiegu sztolni, w stosunku do kierunku drążenia tunelu jest zbliżony do prostopadłego – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Sztolnia ma około półtora metra szerokości i około dwóch metrów wysokości. Spąg znajduje się na wysokości około dwóch metrów powyżej spągu tunelu.
– Na wschód od tunelu sztolnia jest drożna. W odległości ok. 50,0 m występuje lokalny opad skał stropowych o długości ok. 3,0 m i wysokości ok. 0,5 m powyżej linii stropu. Materiał skalny utworzył w tym miejscu przytamkę, która spiętrzyła wodę. Za przytamką sztolnia jest drożna, ale nie była penetrowana. Na zachód od tunelu sztolnia jest niedrożna, widoczny jest usyp skalny wypełniający cały przekrój sztolni. Na spągu sztolni widoczne są ślady po podkładach torowiska, które służyło do odstawy urobku. Torowiska, ani innych elementów wyposażenia nie stwierdzono – informuje GDDKiA.
Analiza archiwalnych map z 1914 roku, a wydanych ponownie w 1929 roku wskazuje w tym rejonie na istnienie obiektów, związanych z poszukiwaniem pokładów węgla kamiennego. Odkryta sztolnia znajduje się w granicy obiektu „Steinkohlenbergwerk consolidirte Heinrich Anna” Stl..
Jak informuje generalna dyrekcja, nie udało się dotrzeć do informacji o eksploatowaniu węgla w tym rejonie. Można zatem wnioskować, że odkryta sztolnia powstała pomiędzy 1914, a 1929 rokiem.
– Odkrycie sztolni nie zatrzymuje prowadzenia prac przy budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Prace idą zgodnie z założonym harmonogramem – zapewnia GDDKiA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana