Nowe dopłaty do wymiany pieców. Absolutnie proste zasady

21 września 2018 09:40. Gminy Dolnego Śląska walczą z niską emisją. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Na najbliższej sesji Rady Miasta głosowana będzie uchwała, która otworzyć ma drogę do zaproponowania przez Gminę Wałbrzych dopłat do wymiany pieców grzewczych na nowe, gazowe. Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami  prezydent  Roman Szełemej, warunki uzyskania dotacji będą najprostsze z dotychczasowych. Ma to rozwiązać problem kilkuset wniosków, które w poprzednich programach zostały odrzucone z powodów proceduralnych.

Na wymianę pieców zasilanych paliwem stałym (węglem, drewnem, olejem) gmina przeznaczy w 3 etapach 2,7 mln złotych. Pieniądze, pochodzące z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu będą stanowiły refundację 50% procent zakupu i instalacji pieca gazowego, nie więcej jednak niż 5 tys złotych na gospodarstwo domowe.

Podobnie jak w latach ubiegłych, absolutnym warunkiem przystąpienia do programu i otrzymania dotacji jest fizyczna likwidacja dotychczasowego pieca łącznie z zamurowaniem komina.

REKLAMA

Głównym celem programu, wpisującego się w koncepcję miejską Zielony Wałbrzych 2020 jest całkowite wyeliminowanie z terenów gminnych ogrzewania paliwami stałymi. Realizowane od 2014 roku programy doprowadziły do likwidacji ponad 700 takich pieców. Ile ich jeszcze pozostało? Są to liczby trudne do oszacowania, jednak przyjmuje się, że jest to ok. 3. tysięcy gospodarstw.

Po przegłosowaniu przez Radę Miasta uchwały, wnioski o refundację można będzie składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Wałbrzychu. Tam też uzyskać będzie można wszystkie, szczegółowe informacje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 września 2018 09:40
`