Nieznane zdjęcia Zamku Książ wróciły z Niemiec

31 stycznia 2019 16:58. Przedwojenna fotografie Zamku Furstenstein. Źródło: Zamek Książ

Tematy: 


Do Zamku Książ w Wałbrzychu powrócił po ponad 80 latach mały, lecz niezwykle cenny przedmiot. Zabytkowa koperta z dwunastoma czarno-białymi fotografiami okazałą się być pamiątką turystyczną z lat 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy zamek Książ został udostępniony do zwiedzania po raz pierwszy w historii.

Pożółkła tekturowa koperta dotarła do Książa z Niemiec. Wysłał ją pragnący zachować anonimowość obywatel tego kraju, którego ojciec jako mały chłopiec odwiedził zamek Książ należący wówczas do książęcej rodziny Hochberg von Pless. Młody turysta mieszkał wtedy w pod wałbrzyskim uzdrowisku Bad Charlottenbrun czyli w dzisiejszej Jedlinie-Zdroju. Po wojnie kiedy Dolny Śląsk został przyłączony do Polski rodzina ta opuściła swoją małą ojczyznę na zawsze, a jedną z nielicznych pamiątek jaką zabrała ze sobą był właśnie zestaw historycznych fotografii Zamku Książ.

– Takie gesty dobrej woli ze strony obywateli Niemiec wykonywane są w kierunku Zamku Książ dość często. W minionych latach otrzymaliśmy w darze m.in. XVIII-wieczneksiążki ze zrabowanej biblioteki zamkowej, ale także wiele pamiątek rodzinnych potomków dawnej służby zamkowej. Każdy z tych „powrotów” jest dla nas nieocenionym wkładem w ocalanie dziedzictwa historycznego Książa, za co serdecznie dziękujemy – wyjaśnia rzecznik prasowy zamku Książ w Wałbrzychu, Mateusz Mykytyszyn.

REKLAMA

Na wysokiej jakości fotografiach przedstawione są widoki parku, tarasów i wnętrz zamkowych w połowie lat 30-tych. Zdjęcia są więc bezcennym dokumentem historycznych, gdyż jak wiadomo zamek Książ został splądrowany i częściowo zniszczony przez nazistowską organizację TODT w latach 1944-45 i tuż po wojnie przez stacjonującą w nim Armię Radziecką.  Zdjęcia o wymiarach 5,5 cm na 8,5 cm zachowały się w oryginalnej kopercie z ich opisami i pieczęcią zamkową, z której dowiadujemy się m.in. , że Książ można zwiedzać codziennie.

Przedwojenna fotografie Zamku Furstenstein. Źródło: Zamek Książ

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 stycznia 2019 16:58
`