Dodano: 11 czerwca 2021 13:35
Nieznane pomieszczenia w Zamku Czocha? We wtorek poznamy efekty laserowego skaningu zabytku owianego wieloma legendami
We wtorek zaprezentowane zostaną wyniku skaningu laserowego, który w lipcu ubiegłego roku w Zamku Czocha przeprowadziły firmy z Polski i Słowacji. To bezprecedensowy w skali kraju projekt. Specjaliści pojawili się w najbardziej niedostępnych rejonach zamku.
Zamek Czocha został przeniesiony do wirtualnego świata. Co to oznacza?
– Znajdujący się na ekranie komputera obraz zamku pozwoli na dokładną, drobiazgową analizę poszczególnych elementów architektury, detali budowli, grubości murów oraz tego co dla nas najważniejsze – zależności, wzajemnego położenia i odległości pomiędzy zamkowymi podziemiami – informuje Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca”, która koordynowała projekt.
Czy dzięki temu uda si odkryć kolejne tajemnice Zamku Czocha? Przekonamy się już we wtorek, w czasie specjalnej konferencji, która o 11.30 będzie transmitowana w internecie.
Przypomnijmy, do badań w lipcu ubiegłego roku zaproszono filmu z Polski i Słowacji. W jednym z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce pojawiło się w sumie pięć skanerów laserowych, dwa małe drony i jeden duży. Efekty pracy mają pomóc w odkryciu kolejnych zagadek. Mogą być też wykorzystane do stworzenia gry czy prezentacji VR.
– To jest chyba pierwszy tego typu skaning w Polsce, gdzie tyle firm naraz będzie prowadzić skaning. Sześć firm. Dla osób zajmujące się tą dziedziną wydarzenie bezprecedensowe – mówił wówczas Łukasz Orlicki z miesięcznika „Odkrywca”, koordynator całej akcji.
Skanowanie laserowe coraz częściej pomaga pasjonatom historii w wyjaśnianiu zagadek.
– Polska jest objęta programem skaningu laserowego, tak zwanego Lidaru, który pozwala różnego rodzaju miejsca na powierzchni ziemi odnajdywać. W archeologii niezastąpiona metoda. Jeżeli chodzi o obiekty, takie jak Zamek Czocha, to już tych obiektów jest coraz więcej przeskanowanych. Dzięki temu można na przykład poddać analizie grubość murów zamkowych. To są także kwestie badań architektonicznych czy historycznych – dodaje Orlicki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!