Dodano: 11 czerwca 2021 13:35
Nieznane pomieszczenia w Zamku Czocha? We wtorek poznamy efekty laserowego skaningu zabytku owianego wieloma legendami
We wtorek zaprezentowane zostaną wyniku skaningu laserowego, który w lipcu ubiegłego roku w Zamku Czocha przeprowadziły firmy z Polski i Słowacji. To bezprecedensowy w skali kraju projekt. Specjaliści pojawili się w najbardziej niedostępnych rejonach zamku.
Zamek Czocha został przeniesiony do wirtualnego świata. Co to oznacza?
– Znajdujący się na ekranie komputera obraz zamku pozwoli na dokładną, drobiazgową analizę poszczególnych elementów architektury, detali budowli, grubości murów oraz tego co dla nas najważniejsze – zależności, wzajemnego położenia i odległości pomiędzy zamkowymi podziemiami – informuje Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca”, która koordynowała projekt.
REKLAMA
Czy dzięki temu uda si odkryć kolejne tajemnice Zamku Czocha? Przekonamy się już we wtorek, w czasie specjalnej konferencji, która o 11.30 będzie transmitowana w internecie.
Przypomnijmy, do badań w lipcu ubiegłego roku zaproszono filmu z Polski i Słowacji. W jednym z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce pojawiło się w sumie pięć skanerów laserowych, dwa małe drony i jeden duży. Efekty pracy mają pomóc w odkryciu kolejnych zagadek. Mogą być też wykorzystane do stworzenia gry czy prezentacji VR.
– To jest chyba pierwszy tego typu skaning w Polsce, gdzie tyle firm naraz będzie prowadzić skaning. Sześć firm. Dla osób zajmujące się tą dziedziną wydarzenie bezprecedensowe – mówił wówczas Łukasz Orlicki z miesięcznika „Odkrywca”, koordynator całej akcji.
Skanowanie laserowe coraz częściej pomaga pasjonatom historii w wyjaśnianiu zagadek.
– Polska jest objęta programem skaningu laserowego, tak zwanego Lidaru, który pozwala różnego rodzaju miejsca na powierzchni ziemi odnajdywać. W archeologii niezastąpiona metoda. Jeżeli chodzi o obiekty, takie jak Zamek Czocha, to już tych obiektów jest coraz więcej przeskanowanych. Dzięki temu można na przykład poddać analizie grubość murów zamkowych. To są także kwestie badań architektonicznych czy historycznych – dodaje Orlicki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
- Wałbrzyszanie o nowym muralu: „Kolorowo, fajnie i wreszcie weselej”
- Zapnij pasy – wałbrzyska drogówka w terenie
- Unieważniono przetarg na dostawę autobusów wodorowych
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!