Dodano: 2 lipca 2016 19:27

RIESE – nieudana próba wejścia do sztolni nr 6. Eksploracja czy bezmyślna dewastacja?

Tematy: 


W obecności Starosty Wałbrzyskiego Jacka Cichury, jego zastępcy Krzysztofa Kwiatkowskiego, uczestników I Powiatowego Sejmiku Regionalistów, miejscowych mieszkańców i dziennikarzy znany eksplorator Krzysztof Szpakowski próbował dotrzeć do niedostępnych dziś części położonego w Górach Sowich kompleksu RIESE. Tym razem, w ramach V Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów “Tajemnice Riese” podjęto próbę eksploracji tzw sztolni nr 6 – jednej z najmniej znanych części kompleksu Jugowice Górne.

Przy użyciu koparki odsłonięto dojście do osadzonych w ponad metrowej, betonowej framudze potężnych, stalowych, gazoodpornych drzwi. Następnie podjęto próbę udrożnienia znajdującego się bezpośrednio za nimi zawału. Po odkopaniu niewielkiego odcinka dalsza praca koparki przez drzwi stała się niemożliwa.

Nie wiemy dokładnie kto zadecydował o zniszczeniu pancernych drzwi. Z pewnością bezpośrednio na koparce stał wicestarosta Kwiatkowski. Czy podjął decyzję sam, czy po konsultacji z Krzysztofem Szpakowskim – tego nie wiemy. Faktem jest, że po następnych kilku wprawnych ruchach łyżki koparki betonowe odrzwia i drzwi przestały istnieć, a unikatowe wejście zmieniło się w kupę betonowo-stalowego gruzu.

Zniszczenie drzwi niewiele pomogło. Po ich sforsowaniu eksploratorom udało posunąć do przodu jedynie o kilka metrów. Ze zbocza wydłubano tylko skalny gruz i połamane stemple, podpierające strop zawalonej w 1989 roku na skutek tąpnięcia górotworu, sztolni. Nie osiągnąwszy celu – eksploratorzy odstąpili, pozostawiwszy wyrobisko niezabezpieczone.

Należy sobie zadać pytanie, gdzie leży granica pomiędzy eksploracją, a bezmyślną dewastacją i niszczeniem tego, co przetrwało od wojny. Czy chęć odkrycia tajemnic i historii może być usprawiedliwieniem dla bezrefleksyjnego niszczenia ostatnich, unikatowych znaków tamtych czasów? Nawet, jeśli eksploratorzy mogli dać się ponieść gorączce poszukiwań, zdrowy rozsądek powinni zachować nadzorujący prace włodarze powiatu, a przynajmniej ten z nich, który nie brał bezpośrednio udziału w pracach.

02.07.2016 Wałbrzych. Eksploracja sztolni nr 6 kompleksu Riese - Jugowice Górne fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

02.07.2016 Wałbrzych. Eksploracja sztolni nr 6 kompleksu Riese – Jugowice Górne fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015