Od 800 milionów do miliarda złotych mogło trafiło do Wałbrzycha w ciągu siedemnastu lat akcesji Polski w Unii Europejskiej. Polska stała się członkiem unii siedemnaście lat temu, o północy 1 maja 2004 roku.
Polska przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z Czechami, Estonią, Liwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią, Węgrami i Cyprem. To było największe w historii unijne rozszerzenie. Dla krajów Europy Środkowej to było ostateczne pożegnanie z podziałem zachód – wschód Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Negocjacje w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej rozpoczęto 31 marca 1998 roku. Dla naszego kraju jednym z kluczowych obszarów rozmów był dostęp do europejskich rynków pracy i dopłat do rolnictwa. Negocjacje zakończono cztery lata później.
16 kwietnia 2003 roku pod traktatem akcesyjnym w imieniu Polski, w Atenach podpisali się: premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz minister do spraw europejskich Danuta Hübner.
W efekcie w kraju doszło do referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Za opowiedziało się ponad 77 procent głosujących. Ponad 22 było przeciw. Frekwencja osiągnęła blisko 59 procent.
Ostatecznie, o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.