Nawet 3 lata więzienia grożą mieszkańcowi Świebodzic, który zniszczył gniazdo jaskółek

9 stycznia 2024 11:53. fot. użyczone

Tematy: 


Nawet 3 lata więzienia grożą mieszkańcowi Świebodzic, który zniszczył gniazdo jaskółek Gniazdo znajdowało się w rogu okna. To jedno z bardziej nietypowych postępowań prowadzonych nie tylko
w świdnickiej prokuraturze, ale i w kraju.

O zniszczonym gnieździe i umierających na ulicy pisklętach jaskółek policję zawiadomili świadkowie zdarzenia. Sprawa trafiła do prokuratury. Śledczy dopatrzyli się znamion przestępstwa
i prowadzili postępowanie pod kątem znęcania się nad zwierzętami. Ostatecznie przeciwko mieszkańcowi Świebodzic do sądu trafił akt oskarżenia.

Takich spraw nie ma wiele a myślę, że wynika to z tego, że wiele osób jest nieświadomych, że takie zachowanie może być karalne – a jest karalne. W Polsce mamy przepisy, które przeciwdziałają podobnym zrachowaniom. O jakich przepisach mowa przede wszystkim ustawa o ochronie przyrody i przepisy wykonawcze. w świetle tych przepisów jaskółki podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Nie można ich zabijać, nie wolno niszczyć ani strącać ich gniazd – wyjaśnia Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy.

REKLAMA

Sprawa jest bardzo nietypowa. W historii świdnickiej prokuratury takie postępowanie toczy się po raz pierwszy, w skali kraju był jeden znany przypadek oskarżenia i co ważne – skazania winnego za zniszczenie gniazda jaskółek.

Zarzucamy mu, że działając w zamiarze ewentualnym zabicia trzech piskląt jaskółek oknówek. Strącił je z narożnika swojego okna w wyniku czego gniazdo spadło na twarde podłoże. Trzy pisklęta wypadły jedna doznała urazu łapy. Zamiaru swojego sprawca nie zrealizował z uwagi na to, że jaskółkom została udzielona pomoc weterynaryjna – mówi prokurator.

Co nie oznacza, że jesteśmy skazani na te ptaki. Jak podkreśla prokurator Rusin, po zakończeniu okresu ochronnego, który trwa od 1 marca do 15 października gniazda z okien czy balkonów można usunąć.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 stycznia 2024 11:53
`