Narodowa kwarantanna. Co wolno? Czego nie? Wyjaśniamy

17 grudnia 2020 18:16. fot. Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Szef resortu zdrowia ogłosił dziś, że apele nie wystarczają i czas ogłosić narodową kwarantannę. Ta, jak poinformował Adam Niedzielski, obowiązywać będzie od 28 grudnia do 17 stycznia. Obok już funkcjonujących obostrzeń pojawią się nowe. Jakie? Wyjaśniamy zasady, które mają obowiązywać w czasie kwarantanny.

Największe kontrowersje mogą dotyczyć wytycznych związanych z Sylwestrem. Zgodnie z rządową propozycją od godziny 19.oo w Sylwestra do 6.oo rano w Nowy Rok obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Do wyjątków zaliczane będzie podróżowanie związane z wykonywaniem na przykład czynności służbowych. Resort zdrowia apeluje o pozostanie w domu, ale i nieorganizowanie imprez i spotkań poza gronem domowników.

Kilka dni wcześniej, 28 grudnia zacznie obowiązywać narodowa kwarantanna. Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych. W tym czasie ponownie ograniczone zostanie funkcjonowanie galerii handlowych. W takich miejscach otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie i apteki. Czynne będą jednak także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

REKLAMA

Zamknięte zostają także hotele, do tej pory mogliśmy z nich korzystać w ramach podróży służbowych. W czasie kwarantanny będą mogli tam nocować tylko służby mundurowe, medycy i pacjenci szpitali specjalistycznych.

Zamknięte zostaną stoki narciarskie, które dziś działają w reżimie sanitarnym. Infrastruktura sportowa ma być dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie także 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym.

Co ważne, dalej będą obowiązywać dotychczasowe obostrzenia. Mowa między innymi o zakazie przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach od ósmej do szesnastej. Wyjątkiem mają być półkolonie.

Wciąż będą obowiązywać ograniczenia w transporcie zbiorowym dotyczące liczby pasażerów. W kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych, a w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

W czasie kwarantanny narodowej, podobnie, jak dziś, obowiązywać będzie zakaz organizacji wesel, komunii i styp. Zamknięte pozostaną siłownie, kluby fitness i aquaparki. W sklepach wciąż będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Pozostają także godziny dla seniorów od dziesiątej do dwunastej. Dalej zamknięte będą także restauracje, które będą mogły działać tylko na wynos.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 grudnia 2020 18:16
`