Najwyższe polskie odznaczenie dla Szewacha Weissa

14 stycznia 2017 12:13. Na zdjęciu Irena Froch z Wałbrzycha, sąsiadka z borysławskiej ulicy Zielonej, wręcza kwiaty Szewachowi Weissowi podczas odbioru tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha w roku 2012 fot. Ryszard Wyszyński, tekst: morion

Tematy: 


Podczas najbliższej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Izraelu zostanie wręczone prof. Szewachowi Weissowi najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Uroczystość zaplanowano na poniedziałek 16 stycznia. Prof. Szewach Weiss jest znanym politykiem izraelskim, profesorem nauk politycznych, sprawował m.in. funkcję posła w Knesecie, był też jego przewodniczącym, w latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Od roku 2000 jest przewodniczącym Rady Instytutu Pamieci Yad Vashem.

Szewach Weiss urodził się w Borysławiu 5 lipca 1935 r. koło Drohobycza na kresach Rzeczpospolitej. W Borysławiu mieszkał przy ul. Zielonej. Podczas II wojny światowej jego żydowska rodzina została ocalona m.in. dzięki poświęceniu się i zaangażowaniu w pomoc przez polskich rodzin – państwa Anny i Michała Góralów oraz Marii Potężnej wraz z synem Tadeuszem. Po wojnie krótko mieszkał w Wałbrzychu, skąd poprzez Czechy przedostał się na Zachód Europy.

W roku 2003 został przez Radę Miasta Wałbrzycha uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha.

REKLAMA

– W imieniu własnym i wszystkich członków naszego stowarzyszenia, a zwłaszcza dawnych mieszkańców Borysławia dziś mieszkających w Wałbrzychu, składam prof. Szewachowi Weissowi najlepsze życzenia i pozdrawiam – powiedziała nam Irena Froch, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłosników Drohobycza i Kresów Wschodnich Oddział w Wałbrzychu.

Warto przypomnieć, że prof. Szewach Weiss spotkał się w roku 2001 bedą ambasadorem Izeraela w Polsce w Wałbrzychu z Tadeuszem Potężnym, którego rodzina została nagrodzona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Yad Vashem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 stycznia 2017 12:13
`