Najniższą w regionie emeryturę dostaje mieszkanka Wałbrzycha. To 22 grosze brutto!

16 lutego 2024 09:09.

W naszym regionie emeryturę dostaje co miesiąc ponad pół miliona seniorów. W całym kraju ponad 6 milionów. Najwyższa w województwie emerytura trafia do mieszkańca Wrocławia, który pracował do 78 lat. Najniższa do mieszkanki Wałbrzycha, która przepracowała zaledwie sześć miesięcy.

Warto przypomnieć, że wniosek o emeryturę składamy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wówczas kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia.  Jasno z tego wynika, że kwota emerytury jest wynikiem prostego działania matematycznego. Staż pracy brany jest przez ZUS pod uwagę tylko wtedy, gdy z wyliczeń wychodzi kwota emerytury niższa niż gwarantowana, która jeszcze do końca lutego wynosi 1588,44 zł brutto.

Jeżeli kobieta pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma dostanie tyle emerytury ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia – mówi Kowalska-Matis.

REKLAMA

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

22 grosze dostaje Wałbrzyszanka, który przeszła na emeryturę w wieku 60 lat a przepracowała w ciągu swojego życia, na umowie zlecenia tylko sześć miesięcy. Najwyższą emeryturą może się cieszyć Wrocławianin. Co miesiąc przelewamy na jego konto ponad 30 tys. zł – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Jak podaje Iwona Kowalska-Matis przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2023 roku wynosiła 3 492,47 zł, przy średniej emeryturze w kraju 3 457,00 zł*.

W naszym regionie już prawie 83 procent seniorów wybiera przelew na bankowe konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza – mówi Kowalska-Matis.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2024 09:09
`