Dodano: 26 lutego 2020 14:06
Na Ptasiej Kopie dzik rozszarpał psa. Leśnicy: to naprawdę groźne zwierzęta
Tematy: dziki mateusz majchrzyk nadleśnictwo wałbrzych straż pożarna tomasz kwiatkowski
– Potocznie mówi się, że wilki są groźne. To nieprawda. Zwierzęta, których ataku moglibyśmy się obawiać to dziki. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych – jest ich dużo, żyją w lasach właściwie w środku miasta i co najważniejsze, naprawdę mogą być groźne.
W sobotę, okolicach Ptasiej Kopy dzik rozszarpał psa. Przerażonemu właścicielowi pomogli strażacy, którzy zwieźli poszkodowane zwierze do lecznicy weterynaryjnej. Leśnicy mówią – to wcale nie musi być odosobniony przypadek. Pies w starciu z dzikiem nie ma najmniejszych szans, a w czasie, kiedy dziki mają młode, lochy są szczególnie agresywne.
– Dostaliśmy takie zgłoszenie. Strażacy pomogli zaopatrzyć zranione zwierze i odtransportowali je do lecznicy weterynaryjnej. – potwierdził informację kpt Tomasz Kwiatkowski z PSP w Wałbrzychu
Leśnicy radzą, by w lasach, w których zauważyliśmy ślady obecności dzików trzymać psy na smyczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Bezśnieżne i stosunkowo ciepłe zimy sprawiają, że dziki rozmnażają się częściej niż raz do roku. Nie mają też problemu z pożywieniem. Ich populacja rozrasta się, zwierzęta są coraz silniejsze. W okresie miotów, kiedy przy lochach są warchlaki, dziki są szczególnie agresywne. Psa, który z czystej ciekawości podejdzie do stada traktują jak śmiertelnego wroga.
Dziki nie wahają się zaatakować człowieka. Co zrobić, kiedy na swojej drodze spotkamy stado dzików, wśród których są młode warchlaki:
– Uciekać. Traktując tę radę bardzo dosłownie. Należy przy tym pamiętać, że dzik nie jest drapieżnikiem, mało prawdopodobne, żeby widok uciekającego człowieka wyzwolił w nim instynkt łowcy. Nie będzie nas gonił. – tłumaczy Mateusz Majchrzyk. – Jeśli natomiast zdarzy się już takie nieszczęście, że zwierzę na nas zaszarżuje, należy w sposób gwałtowny zejść mu z drogi. Dzik jest zwierzęciem bardzo mało zwrotnym, biegnie zazwyczaj po linii prostej, ma duże problemy z gwałtownymi zwrotami. Należy uskoczyć, gwałtownie zmieniając kierunek i naprawdę uciekać, bo może być bardzo niebezpiecznie.
Leśnicy przypominają – niezależnie czy chodzi o dzika, wilka czy sarnę – w kontaktach z dzikimi zwierzętami zawsze należy zachować bezwzględną uwagę, ostrożność i dystans.
Zobacz także
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok