Dodano: 26 lutego 2020 14:06

Na Ptasiej Kopie dzik rozszarpał psa. Leśnicy: to naprawdę groźne zwierzęta

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


– Potocznie mówi się, że wilki są groźne. To nieprawda. Zwierzęta, których ataku moglibyśmy się obawiać to dziki. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych – jest ich dużo, żyją w lasach właściwie w środku miasta i co najważniejsze, naprawdę mogą być groźne.

W sobotę, okolicach Ptasiej Kopy  dzik rozszarpał psa. Przerażonemu właścicielowi pomogli strażacy, którzy zwieźli poszkodowane zwierze do lecznicy weterynaryjnej. Leśnicy mówią – to wcale nie musi być odosobniony przypadek. Pies w starciu z dzikiem nie ma najmniejszych szans, a w czasie, kiedy dziki mają młode, lochy są szczególnie agresywne.

– Dostaliśmy takie zgłoszenie. Strażacy pomogli zaopatrzyć zranione zwierze i odtransportowali je do lecznicy weterynaryjnej. – potwierdził informację kpt Tomasz Kwiatkowski z PSP w Wałbrzychu

REKLAMA

Leśnicy radzą, by w lasach, w których zauważyliśmy ślady obecności dzików trzymać psy na smyczy.

– Bezśnieżne i stosunkowo ciepłe zimy sprawiają, że dziki rozmnażają się częściej niż raz do roku. Nie mają też problemu z pożywieniem. Ich populacja rozrasta się, zwierzęta są coraz silniejsze. W okresie miotów, kiedy przy lochach są warchlaki, dziki są szczególnie agresywne. Psa, który z czystej ciekawości podejdzie do stada traktują jak śmiertelnego wroga. 

Dziki nie wahają się zaatakować człowieka. Co zrobić, kiedy na swojej drodze spotkamy stado dzików, wśród których są młode warchlaki:

– Uciekać. Traktując tę radę bardzo dosłownie. Należy przy tym pamiętać, że dzik nie jest drapieżnikiem, mało prawdopodobne, żeby widok uciekającego człowieka wyzwolił w nim instynkt łowcy. Nie będzie nas gonił. – tłumaczy Mateusz Majchrzyk. – Jeśli natomiast zdarzy się już takie nieszczęście, że zwierzę na nas zaszarżuje, należy w sposób gwałtowny zejść mu z drogi. Dzik jest zwierzęciem bardzo mało zwrotnym, biegnie zazwyczaj po linii prostej, ma duże problemy z gwałtownymi zwrotami. Należy uskoczyć, gwałtownie zmieniając kierunek i naprawdę uciekać, bo może być bardzo niebezpiecznie. 

Leśnicy przypominają – niezależnie czy chodzi o dzika, wilka czy sarnę – w kontaktach z dzikimi zwierzętami zawsze należy zachować bezwzględną uwagę, ostrożność i dystans.

Dziki. Źródło: shutterstock

Dziki. Źródło: shutterstock

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także