Na drogach pojawią się wojskowe kolumny. O ćwiczeniach informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego

12 lutego 2024 07:09.

Od dziś w całym kraju możliwy jest zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego, ma to związek z ćwiczeniami Steadfast Defender-24 oraz Dragon-24. Wojskowe pojazdy mogą pojawiać się na drogach do końca maja. Będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach. Mogą pojawić się na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych.

Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Pojazdy wojskowe biorące udział w ćwiczeniach mają się poruszać po drogach w ten sposób, by jak najmniej utrudniać normalny ruch. Kolumny będą zabezpieczane i eskortowane przez Żandarmerię Wojskową, specjalne oddziały Wojska Polskiego i policję.

REKLAMA

Wojsko apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i przypomina, że nie należy wjeżdżać między pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego apeluje także o to, by nie publikować i nie relacjonować ruchów wojsk.

Zwracamy się również z apelem o ochronę danych, niepublikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przypomina Sztab Generalny Wojska Polskiego.

W pierwszej połowie tego roku NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24. W ich ramach Polska odgrywa rolę jednego z państw gospodarzy i przyjmie na swoim terenie znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem tych ćwiczeń będą ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw – Dragon-24, które rozpoczną się już na przełomie lutego i marca.

Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla, że to ćwiczenia defensywne i nie są one skierowane przeciwko żadnemu państwu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 lutego 2024 07:09
`