MZUK wprowadza limity na odpady oddawane w PSZOK. Będzie specjalny system

15 stycznia 2024 10:09. Karta e-PSZOK. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

8 opon, 2 tony odpadów wielkogabarytowych i nieco ponad pół tony gruzu — tyle rocznie na PSZOK, za darmo, będzie mogło oddać jedno gospodarstwo domowe w Wałbrzychu. Za więcej trzeba będzie zapłacić.

Jak mówią wałbrzyscy urzędnicy, wprowadzone limity mają ograniczyć z jednej strony proceder zwożenia do Wałbrzycha odpadów z ościennych miejscowości, z drugiej – przeciwdziałać nadużyciom przedsiębiorców, oddającym na PSZOK odpady w charakterze osób prywatnych.

Do tej pory każdy na miejscu musiał wypełniać oświadczenie, a w tej chwili każdy właściciel nieruchomości – czy to domku czy mieszkania – właściciel lub najemca, otrzyma taką kartę i nie będzie musiał wypełniać już żadnych papierków, druczków, tylko pokaże procownikowi PSZOK-u tę kartę, a pracownik odbije kod z tej karty i będzie wiadomo ile odpadów i jakiego rodzaju mieszkaniec oddał.

REKLAMA

Karta i limity zostaną przypisane do mieszkania lub domu jednorodzinnego znajdującego się na terenie Wałbrzycha. Odpady przywiezione na PSZOK zostaną zważone, posegregowane i zapisane w systemie. Warto pamiętać, że obowiązek segregacji odpadów ciąży na oddającym – można to zrobić już podczas pakowania do samochodu — trzeba będzie zrobić na PSZOK podczas ich oddawania.

System oddawania odpadów zostanie uszczelniony, Nie będzie można oddać odpadów, nie posiadając karty, która będzie identyfikowała gospodarstwo domowe. Karta umożliwi też prowadzenie ewidencji przywożonych odpadów – w momencie, kiedy karta zostanie zeskanowana, rozpocznie się obsługa klienta.

Wdrażanie programu rozpoczęto pierwszego stycznia, dziś oficjalnie o nim poinformowano. Na stuprocentowe uruchomienie systemu przewidziano sześć miesięcy.

Karta e-PSZOK. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

PSZOK Wałbrzych. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

PSZOK Wałbrzych. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 stycznia 2024 10:09
`