Mieszkańcy Szczawna nie chcą u siebie samochodów z Wałbrzycha

25 stycznia 2017 21:24. 25.01.2017 Szczawno-Zdrój. Podczas spotkania z mieszkańcami Ewa Potrzebowska - główny projektant - przedstawia zebranym proponowane warianty zmiany organizacji ruchu na ulicy Mickiewicza w Szczawnie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Trzeba zrobić wszystko, aby utrudnić i zniechęcić Wałbrzyszan do przejazdu samochodem przez Szczawno – oto główny postulat, jaki pojawiał się w dyskusji nad nową organizacją ruchu po ulicy Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju. Zdaniem wielu mieszkańców Szczawna to właśnie wałbrzyszanie generują największy ruch w uzdrowisku, będący przyczyną smogu, zanieczyszczonego powietrza i powodując postępującą degradację wód podziemnych.

Na spotkaniu zorganizowanym w ramach szeroko rozumianych konsultacji społecznych nie brakowało emocji i wielu sprzecznych ze sobą argumentów przedstawianych przez zebranych w sali kameralnej Teatru Zdrojowego mieszkańców Szczawna-Zdroju. Dyskusja, jeśli tak można nazwać niekontrolowane, często wykrzykiwane i podsycane emocjami argumenty, kluczyła, często odchodząc od meritum sprawy, jakim miała być organizacja ruchu na ulicy Mickiewicza.

Główny projektant, Ewa Potrzebowska jasno zdefiniowała swój cel: ograniczenie ruchu kołowego na przebudowanej właśnie ulicy i wyprowadzenie tranzytu na obwodnicę Szczawna. Mieszkańcom przedstawiono dwie wersje zmian: wprowadzenie na ulicach Chopina, Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowiańskiej i Klonowej strefy ruchu pieszego, a co za tym idzie ograniczenia prędkości do 20 km/h, bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na całym obszarze oraz zakazu parkowania poza miejscami do tego przeznaczonymi, lub wprowadzenie ruchu jednostronnego w kierunku od byłego basenu w stronę ronda, wraz z pasem parkingowym i ścieżką rowerową.

Żadna z proponowanych zmian nie spotkała się z przychylnym przyjęciem. Mieszkańcom różnych ulic i części uzdrowiska trudno było znaleźć consensus i wypracować rozwiązanie, dobre dla wszystkich. Im dłużej trwała dyskusja, tym więcej pojawiało się emocji, propozycji oraz argumentów za i przeciw.

Spotkanie pokazało, że tylu, ilu adwersarzy – tyle, często sprzecznych ze sobą, potrzeb. Dlatego już w najbliższym czasie w internecie pojawi się ankieta, którą będą mogły wypełnić zainteresowane osoby, a która pozwoli usystematyzować wnioski niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii organizacji ruchu w tej części uzdrowiska.

Remont ulicy Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju rozpoczął się we wrześniu 2016 roku. Inwestycja miała trwać zaledwie dwa miesiące i zakończyć się 30 listopada ubiegłego roku. Prace jednak wciąż trwają, kolejne terminy ich zakończenia przesuwane są na czas przyszły. Na utrudnienia narzekają, mieszkańcy, mali przedsiębiorcy oraz lekarze prowadzący działalność przy wyłączonej zupełnie z ruchu jednej z dwóch głównych arterii komunikacyjnych miasta.

25.01.2017 Szczawno-Zdrój. Podczas spotkania z mieszkańcami Ewa Potrzebowska – główny projektant – przedstawia zebranym proponowane warianty zmiany organizacji ruchu na ulicy Mickiewicza w Szczawnie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dodano: 25 stycznia 2017 21:24
 • wałbrzyszanin pisze:

  Drodzy szczawnobylanie, całujcie wy wałbrzyszan w dupę

 • Trump z Wałbrzycha pisze:

  Niech przestaną pracować w Wałbrzychu. Znalazło się Beverly Hills. Zbudować mur na ich koszt oddzielający miasta ;)

 • 123$5 pisze:

  Co ta babcia opowiada ,może teraz zabronić osobą ze Szczawna pracy w Wałbrzychu . Trochę to śmieszne.

 • Stan pisze:

  Ciekawe czy mieszkańcy Szczawna nie będą jeździć przez Wałbrzych ?

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Być enklawą Wałbrzycha i mieć pretensje że mieszkańcy Wałbrzycha są w większości przejeżdżającymi przez enklawę. Brawo.

 • Szczawianka pisze:

  drogi wałbrzyszaninie wystaw tą swoją dupę do pocałowania, a zasadzę ci takiego kopa,że trzy dni będziesz się oglądał.
  Prostaku wstrętny. Świetną szkołę pobierasz „z góry” . Przenosi się na społeczeństwo ta „dobra zmiana” nawet w wyrażaniu swoich, że tak powiem racji.
  Każdy wie,że to był plan nieprzemyślany, i nie ma co się wywnętrzać wulgarnie.

 • Bartosz pisze:

  Drodzy Wałbrzyszanie i nie tylko, to nie jest tak, że nie chcemy Was u siebie, wręcz przeciwnie. Zapraszamy do parków, na deptak, do restauracji, teatru. Korzystajcie ze wszystkich dobrodziejstw Szczawna. Problem leży w tym, że wiele osób tylko i wyłącznie przejeżdża przez Szczawno (głównie chodzi tu o drogę Mickiewicza i okoliczne), chociaż ma możliwość przejechania przez obwodnicę (która pięknie oświetlona, wybudowana za cięzkie pieniądze świeci pustkami) lub też zupełnie altarnatywną drogą przez miasto. Nie wiem czy czytelnicy zdają sobie z tego sprawę, ale w ostatnim czasie Szczawno było uzdrowiskiem z NAJBARDZIEJ zanieczyszczonym powietrzem w POLSCE! Jeżeli nie podejmiemy szybko naprawdę znaczących kroków w celu poprawy sytuacji grozi nam ustrata statusu uzdrowiska. To będzie ogromny cios nie tylko dla mieszkańców Szczawna, ale i Wałbrzyszan. Dlatego apeluję o dyskusję ponad podziałami i próbę zrozumienia wszystkich stron. Atakowanie się nawzajem do niczego nas nie doprowadzi, a problem istnieje i to poważny, dlatego powinniśmy zrobić wszystko żeby go rozwiązać.

  • A. pisze:

   70% zanieczyszczenia powietrza w Szczawnie to emisja niska, czyli spalanie w piecach wszelkiego, co tylko wpadnie w ręce. Najpierw drodzy Szczawnianie posprzątajcie to, co sami zanieczyszczacie, a potem pouczajcie innych. Wożąc dzieci do szkół, na basen, na zakupy, do pracy korzystajcie z komunikacji miejskiej, zamiast samochodów, bo możemy zacząć Wam w Wałbrzychu wytykać paluchem, że jesteście zwykłymi pasożytami żerującymi na organiźnie miasta. Prawda jest taka, że to smutne, niedorobione Beverly Hills umiera na waszą własną prośbę
   .

   • K. pisze:

    Przecież nie mogą zamienić samochodów na komunikację miejską, bo takiej nie mają, a nasza wałbrzyska jest niemile widziana w tym mieście.

   • Bartosz pisze:

    Zgadza się, większość zanieczyszczeń pochodzi z pieców, podobnie jak w całej Polsce, choć i tak wygląda to nieco inaczej, niż średnia bo ok. 70% pochodzi z pieców a z pojazdów ok. 22%, natomiast w skali kraju piece to poziom ok. 88%!. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy walczyć z zanieczyszczeniem w każdej postaci i ograniczenie tych 22% też będzie wielkim sukcesem. Ograniczenie złych emisji z kominów to zupełnie osobny wątek nad którym też musimy pracować i również w tym kierunku prowadzone są działania. I jeszcze raz podkreślam, nikt nikogo nie wygania, po prostu trzeba trzeba poczynić starania w kierunku aby oddalić ruch od centrum Szczawno i przenieść ruch na pękną, szeroką, oświetloną obwodnice, z której prawie nikt nie korzysta. Tylko tyle i aż tyle.

 • Zniesmaczony pisze:

  Walbrzyska komunikacja miejska tez Wam sie nie podoba? Pracodawcy z Walbrzycha? Szkoly srednie? Gdzie wywozicie smieci? Wiekszosc Waszych lokali uslugowo-gastronomicznych utrzymuja glownie klienci z W-cha..
  ale samochody są be;) Rozumiem, że każde miasto dąży do ograniczenia ruchu i emisji spalin, ale w tym celu buduje się np. obwodnicę, a nie używa takich haseł
  które skłocaja ludzi.

  • Bartosz pisze:

   Hasło jest hasłem redaktora, które ma zwiększyć klikalność, chociaż jest bardzo niefortunne, bo tak jak napisałem to nie jest tak, że nie chcemy mieszkańców innym miejscowości u siebie. Ponadto właśnie w tym jest sprawa, że obwodnica już jest, a prawie nikt z niej nie korzysta i to przede wszystkim trzeba zmienić. Oczywiście, że korzystamy z Wałbrzycha, tak jak i Wałbrzyszanie ze Szczawna. Tak będzie zawsze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Szczawno jest uzdrowiskiem i rządzi się nieco innymi prawami, ruch po prostu powinien być tam mniejszy i każdemu powinno na tym zależeć.

   • K. pisze:

    Tytuł tytułem, ale już w treści – w pierwszym akapicie – „Trzeba zrobić wszystko, aby utrudnić i zniechęcić Wałbrzyszan do przejazdu samochodem przez Szczawno – oto główny postulat, jaki pojawiał się w dyskusji nad nową organizacją ruchu po ulicy Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju. Zdaniem wielu mieszkańców Szczawna to właśnie wałbrzyszanie generują największy ruch w uzdrowisku, będący przyczyną smogu, zanieczyszczonego powietrza i powodując postępującą degradację wód podziemnych.” Zwłaszcza pierwsze zdanie: zrobić wszystko, utrudnić, zniechęcić Wałbrzyszan… no sorry, ale to się idealnie wpisuje w to co się dzieje w całym kraju od kilku lat, a zwłaszcza w ostatnim roku – dzielenie ludzi, napuszczanie jednych na drugich. Nie mam nic przeciwko temu, że chcecie mieć ładne miasto i czyste powietrze – jestem za… ale fakty są takie, że Szczawno nie jest w praktyce samodzielnym miastem, nie jest samowystarczalne. Przykłady podałem wyżej. Mieszkańcy Szczawna korzystają z infrastruktury miejskiej Wałbrzycha i nikt nie robi z tego problemu. Kosztem tej synergii, który ponosicie w tej sytuacji jest to, że Wałbrzyszanie korzystają z Waszej infrastruktury – w tym przypadku z przejazdu. I nikt nie robi tego, bo ma takie widzimisię, tylko takie są realia geograficzne. Z dzielnic Piaskowa czy Podzamcze najkrótszy dojazd do Sobięcina czy BIałego Kamienia mamy przez Szczawno. Przy okazji – żaden z mieszkańców Podzamcza czy Piaskowej w domu w pieca:) Z kolei tzw. obwodnica Szczawna jest obwodnicą tylko z nazwy – gdyby spełniała swoją rolę to nie byłaby pusta, więc nie o zachęcenie do korzystania chodzi, tylko o dobudowanie reszty, tak aby miała ona sens (w tej chwili jedyne co ona omija, to ulicę Mickiewicza.)

    • Bartosz pisze:

     Może inaczej, byłem osobiście na tym spotkaniu i dokładnie wiem jaki miało przebieg. Cały artykuł jest tendencyjny. Nie chodziło o walkę z Wałbrzyszanami tylko o zmianę organizacji ruchu tak, aby była jak najlepsza, oczywiście z możliwym uspokojeniem ruchu w Szczawnie i puszczeniem większej liczby aut przez obwodnicę. Słusznie zauważyłeś, że ominąć można tylko część Szczawna, bo i tak w niezmienionej postaci będą wszyscy przejeżdżać przez ulicę Solicką i Kolejową. Ale przecież przeniesienie ruchu chociaż w tej części na obwodnicę byłoby świetnym rozwiązaniem, bo przecież temu obwodnica w każdym normalnym mieście powinna służyć. Cel kierowcy byłby osiągnięty, bo dostanie się z punktu A do punktu B, a ruch się nieco uspokoi i powietrze będzie czystsze. Wilk syty i owca cała. Dodać jeszcze należy, że władze Wałbrzycha odniosły wielki sukces i zostały po wielu latach zapewnione środki na obwodnicę. Mocno wierzę, że rozwiąże to wiele problemów komunikacyjnych w całym naszym regionie i unikniemy takich niepotrzebnych sporów.

 • Judyta pisze:

  Mieszkańcy Szczawna to stetryczałe społeczeństwo. W latach 80 to elita która obecnie ma po 85 lat i zrzędzi sama nie wiedząc czego chce.

 • xxx pisze:

  Na pewno reprezentuje PiS

 • Kocham Szczawno- Zdrój pisze:

  Główne postulaty płynące z tego spotkania były 2 i żaden nie dotyczył niechęci Mieszkańców Szczawna- Zdroju do Wałbrzyszan. Pierwszy związany był z oporem Mieszkańców przed narzucaniem im jedynie słusznych projektów zmiany organizacyjnej ruchu samochodów bez konsultacji społecznych i bez wysłuchania często bardzo merytorycznych argumentów, które skwapliwie zapisywała Pani projektant, drugi związany był z przeniesieniem ruchu na mało wykorzystywaną obwodnicę szczawieńską. Nic ponad to. Żadnych animozji jednych Mieszkańców do drugich !!!! Za kilka chwil w sieci zamieszony będzie pełny zapis video z tego spotkania. Każdy sam będzie mógł sobie wyrobić zdanie na ten temat. Szczawno Zdrój jest wartością zarówno dla Mieszkańców tej Gminy ( którzy często wcześniej mieszkali w Wałbrzychu) jak i dla Wałbrzyszan.

  • wałbrzyszanin pisze:

   Animozje to wywołują mieszkańcy Szczawnobyla. Przypominam, że to wasz burmistrz Wlaźlak rzucił zdaniem, że brudne i zaszczane pijaczki w szczawnobylskim parku to mieszkańcy Wałbrzycha, bo zdradza ich ubiór. Jaki burmistrz, tacy mieszkańcy. I jeszcze na koniec pytanie do tej szczawianki czy jak jej tam, co mnie w dupę chciała kopać. Kto ci nóżkę rozbuja kobito?

 • kierowca pisze:

  Skoro Szczawno nie chce u siebie samochodów z Wałbrzycha, to i autobusy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej powinny przestać tam jeździć ;-)

  • Młody pisze:

   Niech przestaną. Ciekawe jak mieszkańcy Białego Kamienia i Sobiecina do pracy na strefie dojadą?
   W Szczawnie wszedzie dojdziesz na piechotę. Nie potrzeba komunikacji tak jak w Wałbrzychu. Niemniej nie chodzi Kierowcy o autobusy tylko o złośliwość. :-)

 • Kamil pisze:

  To wałbrzyskich autobusów tez nie bd chcieć ? :) bo jednak tez zanieczyszczają powietrze

 • Pani Kierowniczka pisze:

  Byłam tam wczoraj i wszyscy w swoich argumentach zasłaniają się „dobrem Szczawna”. A moim zdaniem miastu służy ROZWÓJ, a nie zamykanie się na resztę świata. Poruszamy nierozwiązywalną kwestię zanieczyszczeń środowiska, debatujemy i wracamy do punktu wyjścia, a nikt nie patrzy perspektywicznie i nie zastanawia się, co będzie jak, mimo podjętych działań, gmina faktycznie straci status uzdrowiska. Nie jest tajemnicą, że Uzdrowisko „Szczawno-Jedlina” ledwo przędzie. Brakuje inwestycji na tyle konkretnych, by przyciągnąć tzw. pacjenta komercyjnego, który przyjedzie tu z własnej i nie przymuszonej woli przywodząc ze sobą żywą gotówkę, żeby ją wydać właśnie u nas. Nie mamy niczego oryginalnego do zaproponowania i niczego w tym kierunku nie robimy, mimo, że w ostatnich wyborach do Rady Miasta każdy komitet wyborczy głosił w swoim programie chęć rozwoju, stawiał na turystykę, ścieżki rowerowe i ożywianie miasta. Kochani, z czym do ludzi?! Zamykanie się na innych z pewnością nie zachęci nikogo do inwestowania w Szczawnie i niczego nie ożywi. Może czas uświadomić sobie, że mieszkamy w mieście, które musi funkcjonować, żeby istnieć, a do tego potrzebujemy innych. Nie róbmy ze Szczawna kolejnej sypialni. Ono i tak od lat już ledwo majaczy w letargu.

  • Gosc pisze:

   swietnie to Pani napisala nie tylko komitety obiecaly, ale sam burmistrz mial swoje slynne haslo przed wyborami porozlepiane po calym miescie pt „Obudze Szczawno” jaki efekt sami widzicie. Trzeba miec pomysl, trzeba miec ikre a tego zabraklo. Nic sie nie slyszy tylko jak to brak pieniedzy, a tu lekka raczka chce sie podarowac 100 tys zl na Trojgarb ktory ze Szczawnem nie ma nic wspolnego, chce sie remontowac sale gimnastyczna ktorej remont kapitalny byl w 2011 roku, jakies dziwne drogi prowadzace do nikad. radni zablokowali budzet i mam nadzieje, ze w poniedzialek rowniez nie zgodza sie na pomysly burmistrza, finansowania czegos co nie promuje naszego miasta. Tak w tej chwili Szczawno to sypialnia nic nie ma do zaproponowania nawet w wakacje inne oscienne miasteczka mialy program, a Szczawno ciemne o 22. wiadomo wczoraj kazdy mial swoja racje, ale zadne dyskusje nie rozwiaza problemu drogi dopoki nie bedzie obwodnicy.

 • Gosc pisze:

  Jedno jest pewne dopoki nie bedzie obwodnicy to zadne rozwiazania nie pomoga w mniejszym ruchu samochodow jadacych przez Szczawno. Samochodow przybywa, a nie ubywa. Na osiedlach takich jak Piaskowa czy Podzamcze to widac po godz 18 problem parkowania nie ma gdzie postawic auta pomino, ze miejsc parkingowych jest naprawde sporo. Konsultacje, dyskusje na temat Mickiewicza mijaja sie z celem bo i tak nie rozwiaze to problemu.

 • Szczawianin pisze:

  Drodzy Szczawianie i Wałbrzyszanie.Sprawa jest całkiem inna bo obwodnica teraźniejsza może odciążyć tylko ul.Szopena i Mickiewicza.Centrum zaś dalej będzie jedyną drogą od Piaskowej do B.Kamienia i dalej.Dopiero obwodnica omijająca całe Szczawno Zdrój daje szansę zmniejszenia ruchu samochodowego przez uzdrowisko.Dalej jeśli chodzi o zanieczyszczenia środowiska zostaje rozwiązanie problemu palenia w piecach byle czym.I tu tkwi problem a nie w tym czy ul.Mickiewicza będzie jednokierunkowa.

  • Młody pisze:

   Należałoby doprecyzować. Nikt nie chce zamknąć przejazdu przez Szczawno ale ulicami Kolejową i Solicką.
   Ulica Mickiewicza od momentu otwarcia obwodni nie jest droga powiatową tylko gminną czytaj osiedlową. Do tego przy takim natężeniu ruchu nie jest drogą bezpieczną bo np. jest za wąska dla mijających się autobusów.

 • Tomi pisze:

  Obwodnica nie spełnia swego zadania ponieważ jest źle skomunikowana z np. Podzamczem. Zjeżdżanie do ronda aby ponownie piąć się pod górę generuje dodatkowe kilometry a i rondo już niedługo się zakorkuje jak pójdzie przez nie tranzyt po wybudowaniu obwodnicy zachodniej. A wystarczyłoby przekopać nasyp na wysokości myjni przy al. Podwale i już byłoby i szybciej i krócej na obwodnicę niż przez rondo przy Tesco. Nasyp i tak jest już rozkopany. Całe Podzamcze by tamtędy jeździło odciążając Mickiewicza. Wystarczy ok 100 metrów nowej drogi zamiast kłótni i siania nienawiści plemiennych.

 • Takimamplan pisze:

  Zgadzam się z postulatami mieszkańców Szczawna. Mieszkam na Szczawienku i bardzo często moje podróże samochodowe zmierzają do Wałbrzyskiego Śródmieścia. Jeżdżę o różnych porach dnia i nocy obserwując ruch panujący na wybudowanej obwodnicy- jest marny. Większość aut gna przez Szczawno, po co? Nie rozumiem. Ja korzystam z obwodnicy, ponieważ Szczawno jest Uzdrowiskiem!, do którego wybieram się np na spacer, ale nie pcham się tam autem! Na ulicy Mickiewicza powinien być ograniczony ruch dla samochodów- nie tyle dla dobra mieszkańców, co dla dobra uzdrowiska. Wkrótce ma powstać obwodnica Wałbrzycha, która w dużej mierze powinna pomóc w zapanowaniu nad „leniwymi kierowcami”. Więc nie o obrzucajmy się wzajemnie błotem, tylko jadąc następnym razem w tamtym kierunku zadajmy sobie pytanie: dlaczego jadę ul. Mickiewicza, a nie obwodnicą czy przez miasto? Mieszkańcy Szczawna, muszą natomiast dojść do jakiegoś kompromisu. Po konsultacjach jak czytamy, nie Wałbrzyszanie są problemem, tylko zbyt różnorodne poglądy i emocje mieszkańców Szczawna. Życzę Wam powodzenia i trzymam kciuki za Was. Pamiętajcie jesteście wspólnotą i musicie tak myśleć. W pojedynkę nikt nic nie ugracie.

 • Zatroskana pisze:

  A może przyczyny problemów powinniście szczawnianie poszukać w warunkach jakie są w sanatoriach. Pracuję w Szczawnie i ciągle słyszę jakie są złe warunki w sanatoriach, zwłaszcza Domu Zdrojowym. Jedna łyżeczka na cały stolik dla 6 czy 8 osób, to jest chyba jakaś kpina. Posiłki cały czas takie same, ludzie kupują jedzenie bo 3 tygodnie tego samego nie da się jeść! W pokojach warunki fatalne, nie ma szklanki, łyżki czy talerzyka, jedna mała szafka na 3 osoby, ubrania trzymają w walizkach. To są opinie które słyszę od kuracjuszy, że w wielu miejscach juz byli ale czegoś takiego jeszcze nie widzieli i już nigdy tu nie przyjadą. To jeżeli zabiorą Szczawnu status uzdrowiska to i tak to nic nie zaszkodzi bo ludzie wcześniej sami przestaną tu przyjeżdżać!!!

 • rst pisze:

  Podpowiem Pani Projektant rozwiązanie, bo pewnie nie wie. Szanowna Pani – proszę się łaskawie przejechać do Nowej Rudy, tam mądrzy ludzie wybudowali w ten sposób obwodnicę, że omija ona całe miasto i nikt o zdrowych zmysłach nie będzie do niego skręcał skoro ma taką świetną alternatywę. Na przyszłość należy poważnie zastanowić się, czy warto budować obwodnice w kierunku egzotycznym, z której mało kto będzie korzystał, czy może taką która będzie faktycznie przydatna (wężykiem).

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Ja proponuje żeby zbojkotować szczawno nie chodzić tam nie korzystać z lokali w naszym mieście też sa fajne lokale i parki przypomnę że to nie pierwszy raz kiedy nas tam nie chce nie róbmy też zakupów w tesco poco mamy zasilać uch kasę a tylko przejeżdżać ostentacyjnie autami jak oni nam tak my im.

 • ja pisze:

  Trunp na prezydenta on zbuduje mur

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `