Mieszkańcy Szczawna nie chcą u siebie samochodów z Wałbrzycha

25 stycznia 2017 21:24. 25.01.2017 Szczawno-Zdrój. Podczas spotkania z mieszkańcami Ewa Potrzebowska - główny projektant - przedstawia zebranym proponowane warianty zmiany organizacji ruchu na ulicy Mickiewicza w Szczawnie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Trzeba zrobić wszystko, aby utrudnić i zniechęcić Wałbrzyszan do przejazdu samochodem przez Szczawno – oto główny postulat, jaki pojawiał się w dyskusji nad nową organizacją ruchu po ulicy Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju. Zdaniem wielu mieszkańców Szczawna to właśnie wałbrzyszanie generują największy ruch w uzdrowisku, będący przyczyną smogu, zanieczyszczonego powietrza i powodując postępującą degradację wód podziemnych.

Na spotkaniu zorganizowanym w ramach szeroko rozumianych konsultacji społecznych nie brakowało emocji i wielu sprzecznych ze sobą argumentów przedstawianych przez zebranych w sali kameralnej Teatru Zdrojowego mieszkańców Szczawna-Zdroju. Dyskusja, jeśli tak można nazwać niekontrolowane, często wykrzykiwane i podsycane emocjami argumenty, kluczyła, często odchodząc od meritum sprawy, jakim miała być organizacja ruchu na ulicy Mickiewicza.

Główny projektant, Ewa Potrzebowska jasno zdefiniowała swój cel: ograniczenie ruchu kołowego na przebudowanej właśnie ulicy i wyprowadzenie tranzytu na obwodnicę Szczawna. Mieszkańcom przedstawiono dwie wersje zmian: wprowadzenie na ulicach Chopina, Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowiańskiej i Klonowej strefy ruchu pieszego, a co za tym idzie ograniczenia prędkości do 20 km/h, bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na całym obszarze oraz zakazu parkowania poza miejscami do tego przeznaczonymi, lub wprowadzenie ruchu jednostronnego w kierunku od byłego basenu w stronę ronda, wraz z pasem parkingowym i ścieżką rowerową.

REKLAMA

Żadna z proponowanych zmian nie spotkała się z przychylnym przyjęciem. Mieszkańcom różnych ulic i części uzdrowiska trudno było znaleźć consensus i wypracować rozwiązanie, dobre dla wszystkich. Im dłużej trwała dyskusja, tym więcej pojawiało się emocji, propozycji oraz argumentów za i przeciw.

Spotkanie pokazało, że tylu, ilu adwersarzy – tyle, często sprzecznych ze sobą, potrzeb. Dlatego już w najbliższym czasie w internecie pojawi się ankieta, którą będą mogły wypełnić zainteresowane osoby, a która pozwoli usystematyzować wnioski niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii organizacji ruchu w tej części uzdrowiska.

Remont ulicy Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju rozpoczął się we wrześniu 2016 roku. Inwestycja miała trwać zaledwie dwa miesiące i zakończyć się 30 listopada ubiegłego roku. Prace jednak wciąż trwają, kolejne terminy ich zakończenia przesuwane są na czas przyszły. Na utrudnienia narzekają, mieszkańcy, mali przedsiębiorcy oraz lekarze prowadzący działalność przy wyłączonej zupełnie z ruchu jednej z dwóch głównych arterii komunikacyjnych miasta.

25.01.2017 Szczawno-Zdrój. Podczas spotkania z mieszkańcami Ewa Potrzebowska – główny projektant – przedstawia zebranym proponowane warianty zmiany organizacji ruchu na ulicy Mickiewicza w Szczawnie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 stycznia 2017 21:24
`