Maciej Moskwa wygrywa Grand Press Photo 2015

15 maja 2015 06:23. @ Fot. Maciej Moskwa

Najlepszym zdjęciem Grand Press Photo 2015 okazała się fotografia Macieja Moskwy, przedstawiająca 12-letniego uchodźcię z Syrii.

Maciej Moskwa wykonał Zdjęcie Roku konkursu Grand Press Photo 2015 minioną jesienią, w listopadzie. Kadr pochodzi z fotoreportażu, który – jako całość – otrzymał II nagrodę w kategorii Wydarzenia. Na fotografii widzimy 12-letniego uchodźcia w syryjskim obozie. Chłopak znalazł się tam wskutek ataku Państwa Islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej części Syrii, co doprowadziło do masowego exodusu przeszło 300 tys. mieszkańców.

Kadr Macieja został uznany za najlepszy spośród 4,9 tys. nadesłanych fotografii.

Do fazy finałowej jury zakwalifikowało 73 zdjęcia pojedyncze, 13 reportaży i pięć projektów dokumentalnch. O najwyższe laury konkursu walczyło – już po selekcji – 72 fotoreporterów.

REKLAMA

Prace zgłaszane były do takich kategorii, jak Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek i Portret sesyjny. Wśród reportaży, opcje były cztery – Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie i Środowisko. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu, firma Nikon Polska.

Wszystkie zdjęcia będą prezentowane na wystawie, której otwarcie odbędzie się 9 czerwca w Złotych Tarasach w Warszawie. Można je też obejrzeć on-line na stronie Grand Press Photo.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 maja 2015 06:23
`