Kwietniowa Kanapa Teatralna. Górnicy satyrycznie, poeci lirycznie

14 kwietnia 2015 11:34.
Kanapa tatralna

Kanapa Teatralna, comiesięczne spotkanie miłośników poezji, piosenek, sztuk wszelakich i dyskusji o nich, tym razem miała charakter mocno żartobliwy dzięki twórczości braci górniczej. We foyer Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu nie zabrakło również miejsca na subtelną lirykę, muzykę i chwilę zadumy.

Krzysztof Kobielec, gospodarz Kanapy Teatralnej zadedykował swoją piosenkę dwóm zmarłym niedawno wybitnym osobom związanym z Wałbrzychem – Zofii Sikorze, wieloletniej szefowej wałbrzyskiego oddziału PTTK i Stanisławowi Olszamowskiemu, rzeźbiarzowi.

Później swoją twórczość zaprezentowali byli górnicy ze Stowarzyszenia „Górnicza Pamięć”: Jacek Kropidłowski, Witold Pastuszko, Zbigniew Gajda, Stanisław Zubalski. Ich program satyryczny oparty był na ciętym dowcipie i wyśmiewał paradoksy dzisiejszej Polski. – Najlepszą inspiracją jest polityka i politycy. Wystarczy na nich popatrzeć, a tematy płyną jak rzeka – mówi Witold Pastuszko. Na przykład jeden z utworów pt. „Przyprawy” dotyczył wprowadzenia przez ministra finansów absurdalnego zakazu używania w barach mlecznych prawie wszystkich przypraw.

Tradycją Kanap Teatralnych jest to, że każdy może przynieść własne wiersze i przeczytać je zgromadzonym. Tym razem usłyszeliśmy utwory: Małgorzaty Chojdy-Ozgi (kanapowy debiut), Lidii Gil, Romana Gilety. Dowcipny wierszyk o szkole autorstwa kilkuletniej dziewczynki zaprezentowała Wiesława Kamińska, puentując „Dla poezji jest nadzieja, że nie umrze”. Aleksander Czajkowski tego wieczoru zabrał uczestników Kanapy do Meksyku. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu m.in. „Mexicanę” i „Cancion del Mariachi”.

REKLAMA

Kolejna Kanapa Teatralna dopiero za miesiąc, ale w najbliższym czasie odbędą się dwa wieczorki poetyckie. Bohaterką pierwszego z nich będzie wałbrzyska poetka Elżbieta Rosicka. Spotkanie z jej twórczością będzie miało miejsce 16 kwietnia o godz. 17.00 w czytelni czasopism Biblioteki pod Atlantami. Natomiast 21 kwietnia Lidia Gil, poetka z Boguszowa-Gorc zapozna czytelników ze swoim debiutanckim tomikiem pt. „Oddech”. Godz. 17.00 czytelnia czasopism (centrala).

Alicja Śliwa | dziennik.walbrzych.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 kwietnia 2015 11:34
`