Dodano: 21 kwietnia 2020 10:08
Kto i z jakiego powodu rozbiera wieże wyciągowe byłej kopalni Wałbrzych? [FOTO, WIDEO DRON]
Tematy: anna nowakowska-ciuchera kwk wałbrzych wałbrzych śródmieście wieże wyciągowe
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
– Kto i z jakiego powodu rozbiera wieże wyciągowe byłej kopalni Wałbrzych – zapytał wczoraj naszą redakcję emerytowany górnik, zaniepokojony informacjami o robotnikach rozbierających ostatni ocalały stalowy dach nad jedną z trzech kopalnianych wież szybowych.
Sprawdziliśmy. Dziś od rana trwały tam prace związane z demontażem blachy falistej wieńczącej wieżę. Informacją o pracach prowadzonych na wieży zdziwiony był Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni. Podkreślił, że chociaż wieże należą do prywatnego właściciela, od niemal dekady pozostają pod ochroną konserwatorską.
Zdziwienie pracami wyraziła też Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. W rozmowie z Dziennikiem potwierdziła, że pod ochroną konserwatorską pozostają wszystkie trzy wieże wyciągowe szybu Chrobry: Chrobry 1,2 i 3. Dodała, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym na wieżach nie mogą być prowadzone żadne prace bez pozwolenia urzędu konserwatorskiego. Do urzędu żaden wniosek o rozpoczęcie prac na tym obiekcie miał nie wpłynąć. Pani konserwator zapowiedziała niezwłoczną kontrolę obiektu.
Wieże wyciągowe nad szybem Chrobrym to symbol górniczej przeszłości Wałbrzycha. Doskonale widoczne z centrum miasta górują nad Śródmieściem, przypominając o górniczych korzeniach miasta. Po likwidacji kopalń kupione przez prywatnego właściciela przeznaczone zostały do rozbiórki. Na skutek protestów stowarzyszeń górniczych w 2011 roku zostały objęte ochroną konserwatorską i wpisane na listę zabytków.
Pomimo tego, że nie są dostępne, stanowią niewątpliwą atrakcję turystyczną i symbol Wałbrzycha. W październiku 2019 roku mężczyzna ukrywający się pod pseudonimem BNT wspiął się bez asekuracji na jedną z wież. Nakręcony przy tym film obejrzało na YT półtora miliona osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok