Dodano: 24 maja 2022 18:21

Koleje Dolnośląskie wprowadzają pierwsze w Polsce wagony rowerowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Koleje Dolnośląskie jako pierwszy przewoźnik w Polsce uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład na początku lipca wyjedzie na trasę z Wrocławia, przez Sobótkę do Świdnicy.

W sezonie letnim Koleje Dolnośląskie będą wykorzystywać wagony pilotażowo na jednej trasie. Opłaty za przewóz roweru są zbieżne z obecnym cennikiem, niezależnie od liczby stacji, na których przewożony jest rower.

– Okolicy Sobótki słyną z wyjątkowych tras rowerowych i to właśnie na tę trasę wyjadą pierwsze wagony rowerowe. Dzięki nim na pokład będziemy mogli zabrać więcej rowerów, a pasażerowie w pociągu będą mogli podróżować wygodniej. Przybliżamy Ślężę fanom podróży na dwóch kółkach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

REKLAMA

Do składów kursujących na trasie Wrocław-Sobótka-Świdnica doczepione zostaną dwa wagony towarowe przeznaczone wyłącznie dla rowerów. Z informacji przekazanej przez kolejarzy wynika, że będą to specjalnie przystosowane, wyremontowane wagony towarowe wycofane poprzednio z eksploatacji. Rowery do wagonów pomogą załadować konduktorzy.

Testowo na trasę wyjadą dwa takie wagony. O tym jak bardzo są potrzebne może świadczyć fakt, że w ubiegłą sobotę ilość rowerzystów jadących z Wrocławia do Szklarskiej Poręby była tak duża, że nie tylko nie zabierano ich na kolejnych stacjach – nie wszystkim udało się nawet wsiąść we Wrocławiu.

Wagon towarowy przystosowany do przewozu rowerów. Fot. KD

Wagon towarowy przystosowany do przewozu rowerów. Fot. KD

Wagon towarowy przystosowany do przewozu rowerów. Fot. KD

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Maciek pisze:

    Super. Ciekawy jestem tylko czy doczekam się wprowadzenia „pierwszego w Polsce” bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Wałbrzychem a Świdnicą (dla osób dojeżdżających do pracy). Jakby nie patrzeć połączenia pomiędzy dwoma największymi miastami Aglomeracji Wałbrzyskiej.

  • Zobacz także