Dodano: 17 grudnia 2019 10:36
Kłopoty przy budowie obwodnicy. W niektórych miejscach wstrzymano prace
Tematy: krzysztof szewczyk michał ślipko roman szełemej zachodnia obwodnica wałbrzycha
Pękające ściny budynków, paraliż komunikacyjny miasta, brud i hałas z jednej strony. Z drugiej: nieujęte w dokumentacji sieci wodociągowe i energetyczne, błędy projektowe i odmienne warunki gruntowe. Wspólnym mianownikiem problemów wykonawcy i inwestora zachodniej obwodnicy Wałbrzycha są rosnące z dnia na dzień opóźnienia w budowie.
Przyjaźń firmy Budimex z gminą Wałbrzych można nazwać dość szorstką. Po 9 miesiącach od rozpoczęcia budowy trwają spory o to, w czyjej gestii leży naprawianie pojawiających się błędów projektowych nowo budowanej arterii.

– Staramy się realizować prace na wszystkich możliwych frontach, mimo tego, że napotykamy kłopoty związane z nieaktualną dokumentacją projektową. Są to niezinwentaryzowane sieci podziemne i odmienne warunki gruntowe. Z tego powodu wykonanych zostało jedynie 50% prac na obiekcie EEZ5 przy ulicy Chopina w Szczawnie-Zdroju oraz WDZ7 przy ulicy Reja, gdzie z powodu podziemnych kolizji musieliśmy wstrzymać prace. Dopóki zamawiający nie rozwiąże tego kłopotu realizacja dalszych prac będzie niemożliwa. – powiedział Michał Ślipko, kierownik budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzych.
Tymczasem zamawiający, czyli gmina Wałbrzych, ma nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie z wykonawcą i prace ruszą nawet w okresie zimowym.
– Liczymy, że ta przerwa, jeżeli będzie, trwała będzie tylko w tych okresach najbardziej drastycznych. Sądzę, że po tej świątecznej przerwie, w styczniu praca zostanie wznowiona. – powiedział Krzysztof Szewczyk, dyrektor Zakładu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszkańcy Wałbrzycha z niepokojem patrzą na rozciągnięty przez pół miasta plac budowy, na którym tempo prac wyraźnie spadło. Po pierwotnej euforii z budowy obwodnicy miasta niema już niemal śladu.
– Ta budowa jest dla nas wszystkich tak na codzień po prostu dużym utrudnieniem życia. – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha – jeśli chodzi o korki, objazdy, ale również o czystość miasta, hałas, pękające czasami elementy domów. Ta budowa toczy się na żywym organizmie dużego miasta i praktycznie w jego centrum.
W tej chwili najbardzej zaawansowane parce są na węźle Żeromskiego, Reja oraz na tzw. „starej obwodnicy Wałbrzycha”. Z mostów największy postęp prac notuje się na WDZ6 przy ulicy Żeromskiego – tam zabetonowane są już dwie nitki ustroju niosącego. Zakończenie budowy planowane jest na połowę 2021 roku. Jej koszt to 390 milionów złotych.
Zobacz także
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok