Karpacz – co warto w nim zobaczyć?

27 marca 2021 09:26. góry i las podczas mgły. fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Na odwiedzenie Karpacza decyduje się coraz więcej osób. Miejscowość ta z roku na rok zyskuje na popularności, a z przyjemnością odwiedzają ją goście z różnych stron Polski. Co warto zobaczyć, gdy już będziemy na miejscu i jakie atrakcje na nas czekają właśnie w sercu Karkonoszy?

Atrakcje w drodze do Karpacza

Na liczne atrakcje możemy trafić już w drodze do Karpacza. Bardzo wygodne będzie odwiedzenie ich albo przed, albo po wizycie w tym mieście. Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Kowar – to tutaj odbywało się wydobycie uranu, który w wieku XX miał posłużyć do stworzenia pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Plany te nie doszły do skutku, a wydobycie zatrzymano, jednak do dnia dzisiejszego można zwiedzać postawione sztolnie. Obecnie, zwiedzanie dostępne jest z przewodnikiem, a atrakcja ta będzie na pewno idealna dla najmłodszych, bowiem w trakcie można usłyszeć wiele lokalnych legend.

Inną atrakcyjną opcją w okolicach Karpacza jest mini park rozrywki, czyli Western City. Ceny wstępu są naprawdę niewielkie, a będą tutaj bawić się świetnie ci, którzy uwielbiają klimat Dzikiego Zachodu.

REKLAMA

Co zobaczyć w Karpaczu?

Gdy jednak trafimy do samego Karpacza, czeka tu mnóstwo naprawdę atrakcyjnych zabytków i miejsc godnych odwiedzenia. Jeżeli jednak mielibyście wybrać tylko jedno z nich, które zobaczycie, musi być to Świątynia Wang. Zdaniem wielu, to największa okoliczna atrakcja, którą po prostu trzeba zobaczyć, gdy jest się w tych okolicach.

Świątynia Wang to przykład kościoła klepkowego, do zbudowania którego nie został użyty nawet jeden gwóźdź. Nie jest to jednak najważniejsze – sama świątynia powstała bowiem na przełomie wieku XII i XIII, jednak nie w Karpaczu, nie w Polsce, lecz w Norwegii. Została ona do Karpacza sprowadzona w częściach w wieku XIX. Do tego czasu dzielnie służyła lokalnym mieszkańcom, jednak wtedy okazało się, że jest ona zbyt mała, by pomieścić lokalną ludność. Rozwiązaniem problemu okazała się budowa nowej świątyni, lecz by się na nią zdecydować, potrzebne były odpowiednie fundusze. Z tego powodu zdecydowano się na sprzedaż Świątyni Wang, która pierwotnie miała trafić do Berlina, lecz finalnie swoje miejsce znalazła właśnie w Karpaczu.

Część z jej elementów to oryginały, lecz wiele z nich to bardzo wierne kopie. Naturalne jest, że niektóre elementy tak wiekowego budynku mogły nie przetrwać tak długiej podróży.

Na koniec, warto mieć świadomość, że Świątynia Wang jest czynna, i do dnia dzisiejszego odbywają się tutaj nabożeństwa, co jest istotne, jeżeli planujemy jej zwiedzanie w niedzielę lub święta.

Na miejscu czeka jednak ogrom innych atrakcji. Jeżeli oczekujemy naprawdę pięknych widoków, warto sprawdzić zaporę na rzece Łomnicy lub punkt widokowy, znajdujący się na skoczni narciarskiej Orlinek. Dla wielu ciekawą opcją okażą się również dzikie wodospady, natomiast w przypadku osób aktywnie uprawiających wspinaczkę, wiele tras czeka na Kruczych Skałach.

W mieście nie brakuje muzeów, a zaliczają się do nich Muzeum Sportu i Turystyki czy Muzeum Zabawek. Na wizytę z dziećmi warto zdecydować się również w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy.

A gdy już o najmłodszych mowa, nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Zjazdy na sankach przez cały rok zapewnia Cris Kolorowa, warto odwiedzić również Skwer Śladów Zdobywców czy popularne Karkonoskie Tajemnice. Dla wielu, zwłaszcza najmłodszych, dobrym wyborem będzie też Park Bajek.

Śnieżka – czas na górską wędrówkę

Jeżeli oczekujemy wyprawy w góry, czeka na nas Śnieżka. Będzie to szczyt wymagający, w zależności od dobranej trasy, dla naprawdę wielu osób, w końcu jego wysokość wynosi aż 1603 m.n.p.m. Na szczycie warto zdecydować się na odwiedzenie schroniska, skórę znajduje się po jego czeskiej stronie. Co prawda, samo w sobie już nie funkcjonuje, ale obecnie jest to znakomity punkt widokowy, który pozwala, by nasz wzrok sięgnął nawet panoramy oddalonej od nas o 200 km!

Warto również zdecydować się na odwiedzenie Kotła Małego Stawu, zdaniem wielu najbardziej urokliwego miejsca w tych okolicach.

Gdzie nocować w Karpaczu?

Bez wątpienia odpowiedni nocleg w Karpaczu to klucz do udanego wypoczynku, niezależnie do tego, czy wybieramy się do Karpacza na 2 dni, czy na 2 tygodnie. Jednym z najchętniej wybieranych pensjonatów jest ten, który w Karpaczu jest najdłużej, czyli pensjonat Leśny Dwór. Obecnie łączy on odniesienia do swojej historii z nowoczesnością, czego zresztą oczekują jego goście.

Na przyjezdnych czekają 33 pokoje, podzielone na te standardowe, rodzinne i pokoje o podwyższonym standardzie. Niezależnie jednak od wybranej opcji, czekają na nas wygodne łóżka, osobne łazienki przy pokojach, telewizja czy spora przestrzeń w samych pokojach.

Na miejscu nie brakuje również atrakcji, z których można korzystać, gdy niekoniecznie dopisze pogoda, lub gdy mamy ochotę już jedynie na odpoczynek. Zaliczają się do nich infrasauna, mini sala kinowa tylko dla gości Pensjonatu czy piękny taras.

Pensjonat Leśny Dwór znajduje się przy ul. Karkonoskiej 1, podobnie jak znana, włoska restauracja, Mamma Mia. Sam pensjonat oferuje noclegi z wyżywieniem, ale jeżeli tylko będziemy chcieli, czeka na nas również opcja wyboru znakomitej pizzy czy pasty.

Jednocześnie, lokalizacja sprawia, że Leśny Dwór jest idealnym wyborem zarówno w przypadku fanów gór, jak i tych osób, które częściej swoje kroki będą kierować w stronę centrum miasta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 27 marca 2021 09:26
`