Dodano: 22 grudnia 2022 11:47

Kamienica na Sobięcinie. Problemy techniczne to najmniejsze ze zmartwień wykonawcy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Cztery miliony złotych wyda miasto na remont kamienicy przy ulicy 1 Maja na Sobięcinie – jednej z najbardziej zdegradowanych dzielnic miasta. Właśnie podpisano umowę w tej sprawie. Prace mają potrwać rok. Powstanie dwanaście mieszkań.

Przebudowa ma polegać na pozostawieniu jedynie zewnętrznej fasady budynku. To sposób znany już z innych tego typu inwestycji w mieście. W środku kamienicy wyburzone zostaną wszystkie ściany, stropy, a nawet dach. Powstanie tam dwanaście nowych mieszkań. Blok ogrzewały będą pompy ciepła. W budynku zainstalowana zostanie też winda. Przed wykonawcą sporo wyzwań, także tych niezwiązanych z problemami technicznymi.

No jednym chyba z większych będzie upilnowanie tej budowy pod względem bezpieczeństwa. W sensie… no bo ta dzielnica.. no ten kawałek… no nie mogę powiedzieć, że jest niebezpieczny, ale specyficzny. Poza tym wszystko jest do zrealizowania, nie widzę tu jakiś specjalnych problemów – powiedział naszej reporterce Zdzisław Kowalski, szef firmy wykonującej remont.

REKLAMA

Sobięcin to jedna z najbardziej zdegradowanych dzielnic Wałbrzycha. Jej dolna część, zwana w Wałbrzychu Palestyną, od lat cieszy się złą sławą. Zapytaliśmy mieszkańców o to, czy warto remontować tam stare kamienice.

Mi się wydaje, że nie warto tego remontować, tylko już wyburzyć. Jak zaczęli wyburzać wszystko, to już do końca wyburzyć. / Kilka bloków zostało, kilka nie ma, bez sensu już takie coś. / Warto. Coraz ładniej na tym Sobięcinie, a zwłaszcza już na tej ulicy tu. To jak ta stara nazwa mówi – Palestyna – to jednak dużo się zmienia, bo coraz mniej jest tych starych budynków. / Są te wyburzenia, które trwają, no zmienia się, zmienia. To, co iks lat temu było, to duże zmiany są – komentują mieszkańcy Sobięcina.

Remont kamienicy na ulicy 1 Maja, podobnie jak wielu innych w mieście, realizowany będzie dzięki wsparciu Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. To pierwsza, ale nie ostatnia tego typu inwestycja na Sobięcinie – mówią urzędnicy.

Fot. źródło: UM Wałbrzych

Wałbrzych podpisanie umowy na remont kamienicy fot. A. Pisarska/Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Tomek pisze:

    Jakichś specjalnych problemów, a nie jakiś. Marny dziennikarzyno.

  • Zobacz także