Tematy: legionella sanepid wałbrzych
Od kilku dni media informują o przypadkach zarażenia legionellą. Dziś pojawiły się informacje o wykryciu bakterii w szpitalu w Legnicy. Legionella wywołuje zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Jak się chronić? Komunikat wydała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu.
– Pałeczki Legionella pneumophila rozwijają się w środowisku wodnym w temperaturze 25 – 45°C. Rozwojowi bakterii sprzyjają zastoje ciepłej wody w instalacji oraz obecność osadów związków żelaza lub wapnia (kamienia kotłowego). Główne miejsca występowania tych mikroorganizmów to zbiorniki akumulacyjne ciepłej wody, osady w separatorach i odmulaczach, ślepe odcinki sieci, a także elementy instalacji, takie jak prysznice, wylewki baterii, nasadki sitkowe baterii umywalkowych – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu.
Źródłem zakażenia jest pył wodno-powietrzny wytwarzany między innymi przez prysznice, perlatory czy wanny do masażu.
Jak powstrzymać rozwój tej bakterii?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istotne jest stworzenie takich warunków, aby bakterie z rodzaju Legionella nie rozwijały się, tj.:
– utrzymywanie w miarę możliwości temperatury ciepłej wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C,
– izolacja instalacji zimnej wody od ciepłej,
– stosowanie systemu cyrkulacji ciepłej wody użytkowej,
– unikanie martwych odgałęzień, w których mogą wystąpić zastoiska wody,
– regularne czyszczenie i płukanie zasobników, podgrzewaczy i pionów ciepłej wody użytkowej oraz okresowe spuszczanie pewnej ilości wody do osiągnięcia stałej jej temperatury u odbiorców (zwłaszcza po awariach),
– zapobieganie procesom korozji,
– stosowanie samo opróżniających się przewodów prysznicowych.
Specjaliści podkreślają także, że doskonałym miejscem rozwoju tych bakterii są instalacje klimatyzacji. Stąd ogromna rola by urządzenia były zachowane w dobrym stanie. Ważne jest ich okresowe czyszczenie i dezynfekowanie.