Gmina Jedlina-Zdrój musi oddać prawie 400 tysięcy dotacji unijnych

20 września 2017 15:09. Infografika, fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Do zwrotu 197 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami zobowiązała Gminę Jedlina-Zdrój Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym dla Dolnego Śląska, w związku z nieprawidłowościami, jakimi dopatrzyli się kontrolerzy IZ RPO podczas sprawdzania realizacji zadań wspartych dotacjami w ramach programu „Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno-Rekreacyjny w Jedlinie-Zdroju, Etap II”.

Problem dotyczy spółki świadczącej na rzecz Gminy Jedlina-Zdrój usługę zarządzania halą spacerową i oranżerią, których remont przeprowadzono właśnie ze środków europejskich. Wynajęta przez gminę firma poza działalnością wymienioną w projekcie – zarządzaniem i administrowaniem halą spacerową oraz oranżerią i prowadzeniem na jej terenie kawiarni i małej gastronomii, świadczyła tam także płatne usługi rehabilitacyjne, nie wymienione w zadaniach dofinansowywanego projektu. Tym samym prowadząc w obiekcie działalność leczniczo-usługową najemca zmienił pierwotne, turystyczno-rekreacyjne przeznaczenie hali i ograniczył do niej dostęp części z turystów.

W obliczu wniosków pokontrolnych Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym wezwała burmistrza Gminy Jedlina-Zdój Leszka Orpla do zwrotu środków, jakie zostały przeznaczone na realizację zadania rewitalizacji hali spacerowej. Jest to 196 905,02 zł wraz z ustawowymi odsetkami. Łączna wymagana przez RPO kwota to 393 809 złotych. Na realizację zaleceń IZ PRO wyznaczyła 14 dniowy termin.

REKLAMA

Nie udało się nam dziś skontaktować z przebywającym na urlopie burmistrzem Leszkiem Orplem.

***

To kolejny w ostatnich kilkunastu tygodniach problem finansowy gminy Jedlina-Zdrój. Pod koniec września z umowy na budowę wieży widokowej  na górze Borowa wycofało się wałbrzyskie Starostwo Powiatowe. Tym samym Gmina Jedlina musiała pokryć z własnych zasobów brakujące 300 tysięcy złotych. Razem z dzisiejszym wezwaniem przed włodarzem Jedliny stoi konieczność wygospodarowania na 3 miesiące przed końcem roku prawie 700 tysięcy złotych z budżetu Gminy Jedlina-Zdrój.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 września 2017 15:09
`