Dodano: 28 lutego 2023 13:23

Głuszyca. Podpisano umowę na odwierty geotermalne. Górnicy wybudują niewielkie miasteczko

W Głuszycy podpisano dziś historyczną umowę na wykonanie odwiertów geotermalnych. Prace prowadzone w trudnym, skalistym podłożu potrwają co najmniej pół roku. Na potrzeby prac górnicy wybudują niewielkie miasteczko.

Najprościej mówiąc, górnicy będą musieli wywiercić dwu i pół kilometrowy otwór na granicy dwóch płyt tektonicznych. Jak powiedział naszemu reporterowi szef firmy wykonującej takie wiercenia, praca nie będzie łatwa, ale szanse na znalezienie pokładów gorącej wody przekraczają 50%.

– Tutaj w podłożu występują gnejsy, są to skały metamorficzne, jedne z najtwardszych skał i jedne z najtrudniej zwiercalnych, czyli najtrudniej się w nich wierci – wyjaśnia Zbigniew Deręgowski z firmy Algeo, która wiercenia będzie wykonywała.

Jeśli uda się odnaleźć wystarczająco duże pokłady wody otworzy ona przed niewielką, kilkutysięczną Głuszycą zupełnie nowy rozdział w historii. Zalegające pod miastem złoża gorącej wody, mogą być prawdziwą kopalnią złota. Przyczynić mają się nie tylko do rozwoju turystyki wellness and spa:

– W następnych etapach chcielibyśmy, jeśli ta woda rzeczywiście będzie i będzie jej na tyle dużo, żeby można ją było wykorzystać do ogrzewania domów, rozpocząć prace projektowe nad pozyskaniem środków na wykonanie ciepłociągów i gorącą wodą ogrzać szkoły, urzędy i domy mieszkańców. – mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód.

A jest o co walczyć. Na głębokości dwóch i pół tysiąca metrów temperatura wody może przekraczać 75 stopni Celsjusza. Wartość kontraktu to astronomiczne 15 milionów złotych, na które Głuszyca otrzymała rządowe dofinansowanie.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

 • Ciechu pisze:

  A w sąsiedniej Jedlinie Zdroju gminie uzdrowiskowej, burmistrz sadzawkę kąpielową będzie kopał, bo wody nie ma, takie to uzdrowisko…

 • Piter pisze:

  Jasne, jak w tamtym miejscu wywiercą głęboką dziurę to dopiero zaczną się w okolicy małe trzęsienia ziemi bo naruszą strukturę.

 • To jest Nasz news

  Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

  Zobacz także