Dodano: 28 lutego 2023 13:23

Głuszyca. Podpisano umowę na odwierty geotermalne. Górnicy wybudują niewielkie miasteczko

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Głuszycy podpisano dziś historyczną umowę na wykonanie odwiertów geotermalnych. Prace prowadzone w trudnym, skalistym podłożu potrwają co najmniej pół roku. Na potrzeby prac górnicy wybudują niewielkie miasteczko.

Najprościej mówiąc, górnicy będą musieli wywiercić dwu i pół kilometrowy otwór na granicy dwóch płyt tektonicznych. Jak powiedział naszemu reporterowi szef firmy wykonującej takie wiercenia, praca nie będzie łatwa, ale szanse na znalezienie pokładów gorącej wody przekraczają 50%.

– Tutaj w podłożu występują gnejsy, są to skały metamorficzne, jedne z najtwardszych skał i jedne z najtrudniej zwiercalnych, czyli najtrudniej się w nich wierci – wyjaśnia Zbigniew Deręgowski z firmy Algeo, która wiercenia będzie wykonywała.

REKLAMA

Jeśli uda się odnaleźć wystarczająco duże pokłady wody otworzy ona przed niewielką, kilkutysięczną Głuszycą zupełnie nowy rozdział w historii. Zalegające pod miastem złoża gorącej wody, mogą być prawdziwą kopalnią złota. Przyczynić mają się nie tylko do rozwoju turystyki wellness and spa:

– W następnych etapach chcielibyśmy, jeśli ta woda rzeczywiście będzie i będzie jej na tyle dużo, żeby można ją było wykorzystać do ogrzewania domów, rozpocząć prace projektowe nad pozyskaniem środków na wykonanie ciepłociągów i gorącą wodą ogrzać szkoły, urzędy i domy mieszkańców. – mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód.

A jest o co walczyć. Na głębokości dwóch i pół tysiąca metrów temperatura wody może przekraczać 75 stopni Celsjusza. Wartość kontraktu to astronomiczne 15 milionów złotych, na które Głuszyca otrzymała rządowe dofinansowanie.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Ciechu pisze:

    A w sąsiedniej Jedlinie Zdroju gminie uzdrowiskowej, burmistrz sadzawkę kąpielową będzie kopał, bo wody nie ma, takie to uzdrowisko…

  • Piter pisze:

    Jasne, jak w tamtym miejscu wywiercą głęboką dziurę to dopiero zaczną się w okolicy małe trzęsienia ziemi bo naruszą strukturę.

  • Zobacz także