Fundusze UE popłynęły głównie do dużych miast. Sprawdziliśmy, ile trafiło do Wałbrzycha

30 grudnia 2015 06:00. Żródło: www.kurier.pap.pl, fot.: Shutterstock

Unijne fundusze w latach 2007-2013 popłynęły głównie do dużych miast. Serwis Samorządowy PAP przygotował zestawienie gmin, gdzie trafiło ich najwięcej w ostatnich latach.

Zestawienie obejmuje nie tylko wartość unijnej pomocy pozyskanej przez same gminy, ale też innych beneficjentów, w tym m.in. firmy mające siedziby na ich terenie oraz instytucje realizujące projekty krajowe w tej gminie.

W tym zestawieniu niekwestionowanym liderem okazała się Warszawa, gdzie wartość zrealizowanych projektów unijnych przekroczyła 35 mld zł. Łącznie kwotę miliarda złotych zanotowało 46 gmin, w większości dużych miast wojewódzkich.

Obok Warszawy (35,6 mld zł) w czołówce miast o najwyższej całkowitej wartości podpisanych umów o dofinansowanie ze środków z mijającej perspektywy są: Wrocław (12,5 mld zł), Gdańsk (10,6 mld zł) i Kraków (10,4 mld zł) – wynika zestawienia GUS.

Wałbrzych w tym zestawieniu plasuje się bardzo wysokiej, 69 pozycji z 499 sklasyfikowanych miast. Wartość całkowita podpisanych umów o dofinansowanie, czyli wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne na dzień 30 VI 2015 r w Wałbrzychu to 810 mln zł. To o 170 mln zł więcej od Jeleniej Góry (88 miejsce w zestawieniu), 239 mln złotych więcej niż Legnica (101 miejsce w zestawieniu) oraz o 564 mln więcej niż Świdnica (284 miejsce w zestawieniu) . W naszym regionie więcej pieniędzy wpłynęło tylko do Wrocławia: 12 500 mln. Pod tym względem Wrocław zajmuje drugie miejsce w zestawieniu, po Warszawie.

Całe zestawienie można zobaczyć tu: >>>>>>> Zobacz cały ranking

Dodano: 30 grudnia 2015 06:00
.
 • Gość pisze:

  Autor tekstu porównuje Wałbrzych do Jeleniej Góry, Legnicy i Świdnicy. Porównanie jest co najmniej nie trafione. Pierwsze dwa miasta są znacznie mniejsze zarówno pod względem liczby mieszkańców jak i obszaru. Świdnica to przepaść ponad dwukrotnie mniejsza od Wałbrzycha..

  • geograf pisze:

   Jelenia Góra mniejsza powierzchniowo od Wałbrzycha ?

   • Limciu pisze:

    Wg wikipedii większa, ale gdyby nie włączyli do JG w 1976 Cieplic-Zdrój, to byłaby mniejsza. Dla porównania – przylegające do Wałbrzycha Jedlina-Zdrój i Szczawno-Zdrój (otoczone przez Wałbrzych) – stanowią samodzielne miasta i nie są wliczane do powierzchni Wałbrzycha, a przecież stanowią z nim jeden organizm miejski (zwłaszcza Szczawno).

 • Limciu pisze:

  No i czym tu się podniecać ! Pięciokrotnie większy od Wałbrzycha Wrocław zgarnął ponad 70 razy więcej kasy z UE. Z tego widać jak nami pogardzają w Polsce i w województwie. I co ? Mamy się pocieszać tym, że Jelenią, Legnicą i Świdnicą pomiatają jeszcze gorzej ? Te 170 mln zł nie pokrywa nawet kosztów nieprzydatnego pomnika Platformy Obywatelskiej w Wałbrzychu – czyli starej kopalni.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `