Dodano: 11 września 2015 17:38
Finał inwestycji i rozpoczęcie 52. sezonu w Teatrze Dramatycznym.
Z okazji zakończenia inwestycji modernizacji dziedzińca, placów wewnętrznych teatru i dróg dojazdowych oraz rozpoczęcia 52. sezonu artystycznego 2015/16 dyrektor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego zorganizowała uroczyste spotkanie.
Remont zaplecza teatru to warta ponad 2 miliony złotych inwestycja, na którą dyrektor Marosz pozyskała środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wspominając osoby zaangażowane w projekt, podkreśliła wyjątkowe zaangażowanie obecnego marszałka Cezarego Przybylskiego, Jerzego Tutaja oraz Henryka Gołębiewskiego w starania o przyznanie funduszy.
Witając gości, wśród których byli włodarze miasta, mecenasi teatru i wierni widzowie, dyrektor teatru Danuta Marosz wraz z debiutującym w tej roli zastępcą dyrektora d/s artystycznych Maciejem Podstawnym zaprosiła do krótkiego spaceru po odnowionym dziedzińcu. W nawiązaniu do bieżących wydarzeń nastąpiło sensacyjne, choć z przymrużeniem oka, odsłonięcie „złotego pociągu”. Chociaż okazał się jedynie rekwizytem ze sztuki „Sorry Winetou”, ten „teatralny” pociąg przyniósł szczęście i wiele nagród tej prężnej instytucji kultury.
W dalszej części uczestnicy przeszli do teatralnego foyer, gdzie rozpoczęła się druga część inauguracji sezonu. Przy dźwiękach muzycznego trio Pawła Suczyńskiego przypominano najważniejsze wydarzenia poprzedniego sezonu i wprowadzano gości w klimat aktualnego, w którym, cytując słowa dyrektora Podstawnego, pod lupę zostaną wzięci bohaterowie naszych czasów, idole pop-kultury, ich rola i postrzeganie jako zjawisko społeczne.
Zaproszeni goście dostali niepowtarzalną szansę obejrzenia na żywo prób spektakli „ Szkoła żon” Moliera w reżyserii Łukasza Witt – Michałowskiego i „Zapolska superstar czyli jak przegrywać żeby wygrać” w reżyserii A. Groszyńskiej.
Ostatnim punktem programu był wykład Mateusza Mykytyszyna, prezesa Fundacji Księżnej Daisy, który w zajmujący sposób opowiadał o historii i tajemnicach naszego miasta, w którym jak sam przyznał, jest beznadziejnie zakochany od lat. W spontanicznie nawiązanej dyskusji z widzami, Mykytyszyn odpowiadał na pytania dotyczące zabytków, architektury Wałbrzycha. Pojawiły się ciekawostki śródmieściu Wałbrzycha, Rynku, miejscu pochówku księżnej Daisy. Dyskusję podsumował optymistycznym stwierdzeniem, że mityczny „złoty pociąg” odczaruje medialny wizerunek Wałbrzycha i rozpocznie nową erę miasta skarbów i turystyki.
Imprezę zakończył, bardzo adekwatny tytułem, słynny film Charliego Chaplina z 1925 roku, „ Gorączka złota”. Powodzenia, teatrze!
Zobacz także
- Sokołowsko/Unisław Śląski. Pożar lasu na Stożku. Duże kłopoty strażaków
- Zderzenie pod estakadą na Wyszyńskiego. Pechowe miejsce czy nieostrożność kierowców?
- Obchody Święta Niepodległości w Głuszycy
- Premiera przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców
- Narodowe Święto Niepodległości w Szczawnie-Zdroju
- Świętuj Niepodległość w Jedlinie-Zdroju
Najczęściej czytane
- Dzikowiec. Wieża widokowa to będzie prawdziwy kolos. Wiemy, kiedy zakończy się budowa
- Market tej sieci powstanie w byłym Tesco. Otwarcie w pierwszej połowie przyszłego roku
- Miasto nie chce ścieżki rowerowej po byłym nasypie kolejowym pod Chełmcem. Ma za to inny pomysł
- Wałbrzych. Naprawa zniszczonych przez wandali lamp na wieży widokowej pochłonie majątek
- Wałbrzych. Pościg za pijanym 47-latkiem! Mężczyzna wiózł 11-letnią córkę
Bardzo podoba mi się format Dziennika, jednak zdjęcia powinny być podpisane nazwiskami osób, które zostały na nich uwiecznione.