Dodano: 7 maja 2020 10:15
[FILM+FOTO] Szukali szkód górniczych pod przystankiem Wałbrzych Centrum. W akcji georadar
Tematy: kolej pkp pkp plk wałbrzych wałbrzych centrum
W Wałbrzychu o georadarach słyszeliśmy głównie w czasie poszukiwań „złotego pociągu” czy innych skarbów. Tym razem urządzenie wykorzystywane jest do zapewnienia bezpieczeństwa. Pierwsze badania georadarem na kolei wykonano na Dolnym Śląsku na linii Wrocław – Jelenia Góra na budowie nowego przystanku Wałbrzych Centrum. Sprawdzano, czy wydobywanie węgla, prowadzone przed laty w mieście, nie spowodowało spękań i pustych przestrzeni, które mogły by zagrozić trasie kolejowej.
Wykorzystywane przez kolej georadary sięgają do głębokości dwudziestu metrów. Dzięki takim badaniom uda się uniknąć w przyszłości niespodziewanych awarii, a tym samym podróżni nie będą zaskakiwani zmianami w kursowaniu pociągów – tłumaczą kolejarze.
Co ważne, urządzenie bada teren pod torowiskiem bez wstrzymywania ruchu i ingerencji w tory. Dziennie kolejarze mogą zbadać do piętnastu kilometrów linii kolejowej.
Pierwsze badania na budowie nowego przystanku Wałbrzych Centrum wykonano w marcu. Urządzenie pojawiło się także na wybranych odcinkach linii Zabrze – Katowice – Kraków i Wrocław – Świdnica.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają na swoim wyposażeniu cztery georadary. Wyniki badań przetwarzane są za pomocą specjalistycznego oprogramowanie. Pokazuje ono geologom pełen obraz gruntu w formie 3D. Wartość sprzętu i oprzyrządowaniem to blisko dwa miliony złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
- Absolutorium dla Zarządu Powiatu. Radni ocenili budżet
- Oficjalnie ruszyły wakacje! Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju już zaprasza
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie