Dodano: 25 kwietnia 2023 10:44

Fabryka Porcelany „Karolina” do zamknięcia? Solidarność mówi NIE!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Fabryka Porcelany „Karolina” zostanie zamknięta? Przeciw takiemu scenariuszowi protestowało kilkudziesięciu związkowców z całego niemal Dolnego Śląska w Jaworzynie Śląskiej. Domagali się przywrócenia zbiorowego układu pracy oraz rozmów o przyszłości zakładu.  To kolejna z kilku protestów i pikiet, jakie od kilku tygodni przetaczają się przez region.

Zdaniem związkowców polityka zarządu firmy prowadzi w prostej drodze do zakończenia produkcji w zakładach. Podkreślali, że w ciągu ostatnich zaledwie kilkunastu miesięcy z zakładu odeszło ponad 240 pracowników, a 1 kwietnia nowo powołany zarząd firmy, wypowiedział zbiorowy układ pracy

– Wszelkie nasze próby rozmów, żeby ucywilizować tę sytuację, w tej trudnej sytuacji znaleźć wspólny mianownik – to się nie udało. I cały czas żeśmy tutaj współpracowali z pracownikami i organizacja zwiążkowa działała tak, żeby można było znaleźć porozumienie – To słowa Ireneusza Bessera ze związków zawodowych Solidarność.

REKLAMA

Do rozmów włączono władze miasta i radę miejską. To wszystko jednak, zdaniem związkowców, nie poskutkowało. Domagają się podjęcia działań naprawczych w zakładzie, przede wszystkim przywrócenia godnych warunków pracy

– Nie ma zgody na pracą w warunkach urągających ludzkiej godności. W XXI wieku nie możemy pracownikom proponować pracy w zimnych, nieogrzewanych halach i magazynach, oraz zamarzającą wodą w sanitariatach, bo i takie sytuacje miały miejsce – powiedział Basser do zgromadzonych pod bramą fabryki związkowców.

W istniejącej od 160 lat fabryce Porcelany Stołowej Karolina w Jaworzynie Śląskiej z 460 pracujących tam jeszcze w 2020 roku pracowników dziś pozostała mniej niż połowa. 1 kwietnia zarząd wypowiedział zbiorowy układ pracy. Większość osób, która straciła pracę lub z niej odeszła to kobiety.

Fabryka porcelany Karolina w Jaworzynie Ślaskiej. Protest związkowców. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Związkowcy pod bramą fabryki. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Protest związkowców. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Związkowcy domagają się przywrócenia zbiorowego układu pracy. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fabryka porcelany Karolina w Jaworzynie Ślaskiej. Protest związkowców. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fabryka porcelany Karolina w Jaworzynie Ślaskiej. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Flaga NSZZ Solidarność. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Związkowcy pod fabryką porcelany Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także