Dodano: 25 kwietnia 2023 08:11

Protest rolników w Kłodzku. „Nasza sytuacja jest dramatyczna” – mówią

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Protest rolników w Kłodzku. Kilkudziesięciu rolników protestowało w Kłodzku, pod biurem poselskim senatora Aleksandra Szweda z Prawa i Sprawiedliwości w związku z malejącą z miesiąca na miesiąc opłacalnością produkcji rolnej. Protestujący domagali się podjęcia natychmiastowych działań mających wesprzeć polskie rolnictwo.

Rolnicy, którzy na kłodzką starówkę, do Rynku, wjechali ciężkimi traktorami złożyli na ręce senatora Szweda petycję, w której zawarli szereg postulatów. Domagają się w nich przede wszystkim unormowania sytuacji na rynku zbóż.

– O co postulujemy? Żeby nasze zboże na dzień dzisiejszy skupione było. Bo już się mówi o tym, że ukraińskie będziemy przyjmować. A co z naszym? To jak ukraińskie pojedzie na porty to my zaś mamy czekać na… na… „Czekaj tatka latka, aż kobyła zdechnie”. Oczekujemy, żeby to jednak wszystko zostało zrozumiane. Jest krótki czas do żniw. 

REKLAMA

Senator Aleksander Szwed spotkał się z rolnikami. Ustalono, że po zapoznaniu się z ich postulatami zorganizuje kolejne spotkanie, na którym będą prowadzone już konkretne rozmowy o tym, jak pomóc rolnikom przed zbliżającymi się żniwami.

– Nie tak dawno rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował konkrety dla polskiej wsi. W ramach tych konkretów mamy już kilka kwestii, które wychodzą naprzeciw tym poważnym postulatom rolników. Między innymi dopłaty do zboża, między innymi dopłaty do nawozów, zakaz przywozu produktów rolniczych z Ukrainy, To już się dzieje. Już 15 kwietnia weszły w tej kwestii rozporządzenia.

To już drugi w ciągu kilkunastu dni protest rolników w Kłodzku. Dokładnie tydzień temu 20 ciągników wyjechało na drogę krajową nr 8, paraliżując ruch pomiędzy Ząbkowicami Śląskimi a Bardem. Dwa tygodnie temu w Dzierżoniowie podobna pikieta odbyła się pod biurem parlamentarnym ministra Michała Dworczyka.

Cięgniki na kłodzkim rynku. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Etykieta zbożowa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rolnicy wręczyli senatorowi Szwedowi petycję. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kłodzko. Pikieta rolników w Rynku. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta rolników w kłodzkim Rynku. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kłodzko. Pikieta rolników w Rynku. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rolnicy pikietowali w sprawie katastrofalnej sytuacji na rynku zbóż. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aleksander Szwed podczas rozmów z rolnikami. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kłodzko. Pikieta rolników w Rynku. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także