Edward Hartwig – fotografie. Zapraszamy na wernisaż wystawy.

19 maja 2015 05:50. @ Tekst i fot.: Jacek Zych

Biuro Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Polska-Wschód, Zamek Książ oraz Gmina Wałbrzych zapraszają na wernisaż wystawy oraz wystawę prac wybitnego polskiego fotografika - Edwarda Hartwiga.

Organizacja wystawy Hartwiga w Zamku Książ nie jest przypadkowa. Zamek poza samym prestiżem posiada doskonałe warunki do organizacji takiego przedsięwzięcia – rozpoczynając na tak oczywistej rzeczy jaką jest ochrona dzieł eksponatów, a kończąc na rzeczy chyba najważniejszej – odpowiedniej do prezentowania tego typu prac stałą wilgotność powietrza utrzymującą się w salach – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Alicja Młodecka, dyrektor Wałbrzyskiej BWA. – Należy także wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu i wsparciu Gminy Wałbrzych, która zapewniła m.in. pomoc prawną w organizacji wystawy oraz wspomogła nas w kontaktach zagranicznych. – dodała Młodecka.

Leszek Solarek, prezes stowarzyszenia Polska Wschód podkreślił dumę i ogromne zadowolenie ze współpracy z fundacją Pro Memoria – mecenasem wystawy. Prezes Fundacji pan Andrzej Ziemski wielokrotnie podkreślał fakt, że w Polsce wystawa obejmująca tak szeroki zakres prac Hartwiga prezentowana była jedynie w Zamku Królewskim w Warszawie w 2013 roku oraz w warszawskiej Zachęcie. Na Dolnym Śląsku gości po raz pierwszy. Mam nadzieję, że to będzie naprawdę wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Fundacja Pro Memoria zajmuje się głównie promocją kultury polskiej. To pierwszy krok w naszej współpracy z Fundacją – mam nadzieje, ze nie ostatni i w przyszłości zaowocuje pokazami twórczości innych, wybitnych twórców polskich właśnie w Zamku Książ – podkreślił Leszek Solarek.

Wystawa Hartwiga to retrospektywa 70 lat twórczości artysty, obejmuje niestety wyłącznie prace wykonane po 1945 roku. Pomimo tego, że pierwsza autorska wystawa prac Hartwiga miała miejsce już w 1923 roku, wcześniejsze, przedwojenne negatywy spłonęły w domu ojca artysty w Lublinie, podczas bombardowania tego miasta w 1939 roku.

REKLAMA

Warto dodać, że Fundacja Pro Memoria przygotowuje reprinty prac Hartwiga. Fotografie dostępne będą w sprzedaży w formacie 100×70 cm, w specjalnych tekach po 5 egzemplarzy. Dochód ze sprzedaży reprodukcji przeznaczony zostanie na na promowanie twórczości Edwarda Hartwiga.

Fundacja Pro Memoria zorganizowała także wydanie katalogu do wystawy autorstwa Grzegorza Rowińskiego – innego znakomitego polskiego artysty fotografika, który swoją obecnością uświetni środowy wernisaż w Zamku Książ.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Sali Maksymiliana w Zamku Książ, w środę 20 maja o godzinie 18.00.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 maja 2015 05:50
`