4. maja – dzień św. Floriana – patrona strażaków

4 maja 2016 18:19. 25.03.2016. Wałbrzych Pożar na ulicy Dubois w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił…  (Modlitwa Strażaka, autor nieznany)

Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. W wielu miastach, gminach i wioskach brać strażacka integruje się podczas uroczystości kościelnych, a później podczas festynów. Państwowi i Ochotnicy.

Wałbrzyscy strażacy świętować będą 13 maja w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, gdzie odbędzie się uroczysta akademia.

REKLAMA

W obliczu przeróżnych zagrożeń i tragicznych chwil stają się równymi sobie współpracownikami. Bez podziałów. Każdy z nich działa w jednej intencji „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Ich pomoc jest nieoceniona. Zawsze można na nich liczyć. Niejednokrotnie na dźwięk syreny alarmowej niezależnie od pory dnia, święta i sytuacji, pozostawiają swoje domowe obowiązki, a czasem nawet pracę i ruszają z pomocą innym ludziom.

Wszystkim Strażakom, Zawodowcom i Ochotnikom, życzymy dużo siły i wytrwałości, mocnego zdrowia i wyrozumiałości bliskich. Długiego, pięknego życia i wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu. Obyście nigdy nie ulegali wypadkom podczas akcji i aby zawsze Wasza praca była doceniona.

***

Święty Florian patronem Strażaków stał się patronem strażaków po wielkim pożarze, który strawił Kleparz – jedną z dzielnic XVI-wiecznego Krakowa. W roku 1528 wybuchł wielki pożar, w którym ocalał tylko i wyłącznie kościół św. Floriana. Od tego czasu zaczęto czcić Świętego Floriana jako patrona od pożogi ognia i jako opiekuna Straży Pożarnej. Na obrazach czy figurkach Świętego Floriana widzimy najczęściej mężczyznę, odzianego w rzymską zbroję z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub lejącego wodę na dom, który jest trawiony przez płomienie.

Walbrzych, 17.10.2015. Straż pożarna przeprowadziła pozorowaną akcję gaszenia pożaru w bardzo trudno dostępnych pomieszczeniach Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Walbrzych, 17.10.2015. Straż pożarna przeprowadziła pozorowaną akcję gaszenia pożaru w bardzo trudno dostępnych pomieszczeniach Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 maja 2016 18:19
`