Dziś startuje 6. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku

9 września 2016 09:13. Kinoteatr Zdrowie w Sokołowsku. Fot. archiwalna, Patrycja Szuman / Dziennik Wałbrzych

Dziś startuje 6. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez trzy dni festiwalowe Sokołowsko – któremu podczas pierwszej edycji dziennikarze nadali nazwę „polskie Karlowe Wary” – gościć będzie miłośników nie tylko kina Krzysztofa Kieślowskiego, ale także współczesnego kina europejskiego. 18 filmów z Polski, Europy oraz z Chile i Mauretanii zostanie zaprezentowanych w kinoteatrze „ZDROWIE”, kinie plenerowym „LABORATORIUM” oraz w sali multimedialnej mieszczącej się w wyremontowanej części zabytkowego sanatorium dr. Brehmera. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje panelowe nawiązujące do ducha DKF-u, a każdy film poprzedzi komentarz związany z wybranym przez zaproszonego gościa aspektem – zgodnie z hasłem festiwalowym „patrz uważnie”…

Gdyby Kieślowski dzisiaj żył, być może nie robiłby już filmów, ale nadal chciałby oglądać filmy innych, w tym także te, które wybraliśmy na festiwal 2016 – mówi Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna Festiwalu. – Reżyserom, producentom, scenarzystom, aktorom, operatorom i bohaterom zdarzeń i historii ukazanych w tegorocznych obrazach festiwalowych należy się uwaga szczególna. Wszystkie mają coś z ducha, pasji, tematów, na które Kieślowski dzisiaj nadal nie byłby obojętny. (…) Szczególnie istotny jest dla nas dialog z kinem europejskim w duchu poszanowania kulturowej różnorodności i ideałów europejskich: wolności, braterstwa i równości. Zaprezentujemy filmy dokumentalne i różnorodne stylistycznie koprodukcje europejskie opowiadające o czasach, w których żyjemy, oraz wpływie historycznych przewartościowań i procesów na życie człowieka. Filmy stawiające w centrum opowieści zarówno losy indywidualne, jak i zbiorowe. Obrazy te pozbawione są tezy czy recepty. To bardzo emocjonalne kino zmuszające do zadawania sobie pytań, jak my sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji i w jakim świecie dzisiaj żyjemy. Jest to pewien wycinek rzeczywistości XXI wieku, kropla, w której chcemy ujrzeć ocean.

Festiwalowe filmy prezentowane będą w trzech sekcjach: Bez fikcji (dokument), Re: Interpretacje (filmy fabularne), Hommage à Kieślowski (retrospektywa filmów Kieślowskiego i filmy o jego twórczości).

REKLAMA

„Trzy kolory: Czerwony” to główny obraz retrospektywy filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Obok niego pokazane zostaną „Bez końca” i „Siedem kobiet w różnym wieku”. W tej sekcji zaprezentowany zostanie również minimalistyczny dokument Andreasa Voigta, jednego z najbardziej cenionych niemieckich reżyserów dokumentalnych, nakręcony w grudniu 1995 roku, 45-minutowy wywiad pt. „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim”. Andreas Voigt spotka się z publicznością po projekcji filmu w rozmowie „Na przypadek trzeba zasłużyć”. Festiwal otworzy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 film dokumentalny włoskiego reżysera, producenta i operatora kamery Gianfranco Rosi pt. „Fuocoammare. Ogień na morzu”. Jacopo Quadri, montażysta filmu, będzie gościem specjalnym Festiwalu.

Gościem honorowym Festiwalu będzie Krzysztof Piesiewicz, przyjaciel Kieślowskiego i współscenarzysta wielu jego filmów, m.in. prezentowanych na festiwalu „Czerwonego” i „Bez końca”. Krzysztof Piesiewicz weźmie udział w debacie „Zawód adwokat, czyli sprzeczność zobowiązań – kino a rzeczywistość”. Jej tematyka to wybory, dylematy etyczne i moralne adwokatów oraz sposoby ich przedstawiania w kinie.

Dzięki współpracy Hommage à Kieślowski z Narodowym Instytutem Audiowizualnym po raz pierwszy wybrane filmy Festiwalu zobaczy także publiczność stolicy. W Warszawie przy ulicy Wałbrzyskiej będzie można obejrzeć sześć filmów z programu festiwalowego, a dzięki technologii streamingu na ekranie kina „Ziemia Obiecana” transmitowane będą na żywo także debaty z udziałem festiwalowych gości.

Hommage à Kieślowski to nie tylko filmowe projekcje. Okołofestiwalowe zdarzenia wywodzą się z wątków filmowych, są ich twórczą interpretacją, przedłużeniem zdarzeń i nastrojów, inne zaś dotyczą postaci samego twórcy. Oblicza Kieślowskiego w czasie aktu tworzenia zostaną zaprezentowane na towarzyszącej Festiwalowi wystawie fotografii Piotra Jaxy Kieślowski’s Colors / Remembering Krzysztof, będącej efektem współpracy fotografa z reżyserem przy trylogii „Trzy kolory”. W ramach projektu zainicjowanego przez Europejską Fundację Edukacji Audiowizualnej DISCE w wielu miejscach Sokołowska umieszczone zostaną drogowskazy z tytułami dzieł Kieślowskiego, do których miejsca te w twórczy sposób nawiązują. Festiwalowi goście będą mieli okazję obejrzeć również wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, tworzonego w Sokołowsku przez Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ”, organizatora Festiwalu. Wybór fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego reżysera pokazuje Kieślowskiego jako człowieka wśród innych ludzi – znajomych, współpracowników; w różnych stanach – w skupieniu, zmęczeniu, zadumie.

Pełny program i rezerwacja wejściówek na projekcje: www.hommageakieslowski.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego podczas pleneru studentów PWSTFiTv w Sokołowsku w 2016 r.: https://www.youtube.com/watch?v=Vt2UhOvRz38

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 września 2016 09:13
`