Dziś protest rolników. Utrudnienia od południa. Zobacz ich mapę!

24 stycznia 2024 08:46. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W południe w kilku miejscach drogi krajowej numer 5 i w kilku miejscach drogi krajowej numer 8 rozpocznie się dwugodzinny protest rolników. Ci sprzeciwiają się między innymi polityce ściągania z Ukrainy tańszych produktów. Rolnicy przyznają, że produkcja w kraju przestaje być opłacalna. Protest ma charakter ogólnopolski. Na Dolnym Śląsku rolnicy wyjadą na drogi w sumie w kilkunastu miejscach.

Rolnicy wyjadą w wyznaczonych miejscach na drogi swoim sprzętem i przez dwie godziny będą spowalniać ruch. Pojawią się między innymi na DK 5 w okolicy Dobromierza i Strzegomia.

Mamy potwierdzenia zgłoszonych szesnastu powiatów na terenie Dolnego Śląska. Nasz protest jest zgłoszony na terenie dwóch gmin. Gminy Strzegom i gminy Dobromierz. O godzinie 12:00 planowany jest wyjazd na drogę krajową numer 5, właśnie między rondami w Strzegomiu i Dobromierzu – mówi Łukasz Styczeń, rolnik z powiatu świdnickiego.

REKLAMA

To pierwszy, ale nie wykluczone, że nie ostatni protest. Rolnicy krytykują politykę rolną Unii Europejskiej. Do podobnych protestów doszło już w Niemczech czy Czechach.

Chcą przede wszystkim ochrony rynku, bo w ich ocenie Unia Europejska bazuje w tej chwili na imporcie tańszych produktów, chociażby z Ukrainy.

Ja nie jestem przeciwnikiem rolników ukraińskich, ale jeżeli oni będą bazować, czy będą jechać na tym samym wózku, na tych samych obostrzeniach co my, polscy rolnicy, unijni, to będzie to wszystko szło w dobrą stronę – mówi w rozmowie z naszym reporterem rolnik.

Mapa utrudnień w związku z planowanymi protestami.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 stycznia 2024 08:46
`