Dziś pierwsza część egzaminów gimnazjalnych. Młodzież zmierzy się z częścią humanistyczną [historia, WOS, język polski]

21 kwietnia 2015 04:00. Fot. Jacek Zych / dziennik.walbrzych.pl

Dziś pierwsza część egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną. W Wałbrzychu do egzaminu przystąpi 467 gimnazjalistów, a w całej Polsce 363 895 uczniów z 6 890 szkół.

Równo o 9.00 po okazaniu legitymacji zostaną przez członków komisji skierowni do losowo wybranych ławek. Tam pozostaną aż do zakończenia czasu przeznaczonego na test. Salę opuścić będą mogli tylko i wyłącznie ze zezwoleniem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej i wyłącznie w przypadkach uzasadnionych.

W trakcie egzaminu gimnazjalnego 2015 z języka polskiego, WOS-u i historii sprawdzane są różne obszary wiedzy. Część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego 2015 sprawdza umiejętności uczniów zakresu: czytania i odbioru tekstów oraz tworzenia własnego tekstu. Pierwszy obszar sprawdzany na egzaminie gimnazjalnym obejmuje przede wszystkim umiejętność czytania tekstów ze zrozumieniem: uczeń musi umieć interpretować teksty, a także dokonywać ich krytycznej analizy na poziomie dosłownym, symbolicznym i przenośnym.

Przez ostatnie trzy lata na egzaminie gimnazjalnym w części humanistycznej zawsze wymagano od gimnazjalistów interpretacji tekstów historycznych. Na egzaminie organizowanym przez CKE pojawiały się m.in. fragmenty dokumentów historycznych. Gimnazjaliści musieli też umieć określać kolejność wydarzeń historycznych wymienionych w arkuszu egzaminacyjnym. Egzamin gimnazjalny zawsze wymagał od zdających znajomości skutków i przyczyn najważniejszych wydarzeń z historii Polski i historii powszechnej. Co roku uczniowie gimnazjum zmagali się także z tablicami genealogicznymi wybranymi przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Kolejne dni to kolejne egzaminy. We środę 22 kwietnia gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z biologii, chemii, fizyki, geografii oraz matematyki. Czwartek, ostatni dzień egzaminów poświęcony jest językom obcym.

Oficjalne wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 będą w czerwcu. Wyniki egzaminu gimnazjalnego będzie można sprawdzić w internecie na stronach OKE.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 kwietnia 2015 04:00
`