Dziadkowie są do kochania. Na wszystko się zgadzają

21 stycznia 2016 11:11. Źródło: www.kurier.pap.pl, fot. shutterstock

Dziadkowie dają wnukom miłość bezwarunkową, pełną akceptację, budują świadomość przynależności do grupy i zakorzeniają w rodzinie – wylicza psycholog dr Magdalena Śniegulska. "Dziadkowie są do kochania" – mówią dzieci. 

Psycholog Magdalena Śniegulska podkreśla, że poza dawaniem miłości dziadkowie odgrywają rolę pomostu między teraźniejszością a przeszłością.

Mogą opowiedzieć, jak to było dawniej, opowiedzieć, jak zachowywali się nasi rodzice, a więc tworzą pewną ciągłość – podkreśla. To – jak dodaje – jest bardzo istotne dla budowania tożsamości, pomaga odpowiedzieć na pytanie kim jestem albo kim na pewno nie jestem.

Na relacji wnuki-dziadkowie zyskują także oni sami. Dzięki wnukom babcia, dziadek mogą poczuć się użyteczni, potrzebni, występują także w roli mentorów czy ekspertów.

REKLAMA

– To bardzo ważne doświadczenie, bo często też przychodzi w takim momencie, w którym ja tym ekspertem w różnych obszarach życia przestaję być, wycofuję się z pracy zawodowej, mam coraz mniej zadań do wykonania, które wiążą się z wykorzystaniem mojej pozycji, a tutaj w tej relacji z wnukiem tym ekspertem nadal jestem w bardzo wielu obszarach – dodaje psycholog.

A jak widzą to dzieci? Zgodnie podkreślały, że dziadkowie są mili, spokojni i na wszystko się zgadzają. Zapewniały, że z dziadkami lubią spędzać czas, rozmawiać, bawić się. Najmłodsza Sonia zachwalała babciny rosołek z marcheweczką.

W Dniu Babci i Dniu Dziadka równie ważne jak dziadkowie są wnuki, dlatego PAP poprosiła o eksperckie opinie dzieci.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 stycznia 2016 11:11
`