Dotacje rządowe i doradztwo WSSE dla zwalnianych z WAMAGU

5 listopada 2016 09:41. 04.11.2016. Wałbrzych. Brifing prasowy wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego i prezesa WSSE - Macieja Badory poświęcony wsparciu dla zwalnianych pracowników KOPEX WAMAG SA. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Obietnica uruchomienia rządowych dotacji celowych dla firm, które zdecydują się zatrudnić zwalnianych pracowników WAMAG-u i doradcza rola WSSE jako łącznika na linii pracownik-potencjalny pracodawca – o tym na brifingu prasowym rozmawiali z dziennikarzami wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński i prezes WSSE Maciej Badora.

Za kilkanaście dni ostatni pracownik zakładu Kopex-Wamag opuści swoje miejsce pracy. W sumie zatrudnienie straci prawie 170 osób. Wicewojewoda Kamil Zieliński poinformował o zapewnieniach rządu mających uruchamić dotacje celowe na potrzeby przekwalifikowania , bądź dofinansowania utworzenia nowych miejsc pracy dla zwalnianych pracowników WAMAG-u

 

REKLAMA

Prezes Badora zadeklarował przyspieszenie i ułatwienia w kontaktach zwolnionych z potencjalnymi pracodawcami działającymi w ramach WSSE w Wałbrzychu. Rolę WSSE określił jednak jako bardziej doradczą i wspierającą niż rozwiązującą konkretne problemy.

 

Znaczną część zwalnianej załogi stanowią pracownicy w wieku 50+. Wielu z nich przepracowało w tym zakładzie sporą część życia, niektórym do wieku uprawniającego do przejścia na wcześniejszą emeryturę brakuje zaledwie kilku miesięcy. To dla nich WSSE miałaby mieć specjalną propozycję. Poza ogólnikami nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na czym, poza wskazaniem firm poszukujących pracowników miałoby wsparcie polegać.

 

Po raz kolejny podkreślono jednak iż nie ma możliwości prawnej zatrzymania procesu zamykania mającego prawie 200 letnią tradycję WAMAG-u. Spółka jest prywatną własnością, działa według najkorzystniejszego dla siebie rachunku ekonomicznego i nic w tej sprawie, poza negocjacjami z zarządem Kopex-u zrobić nie można. O tym, że zarząd spółki rozmawiać z pracownikami, związkowcami ani mediami nie chce poinformował obecny a spotkaniu Radosław Mechliński z dolnośląskiej Solidarności.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 listopada 2016 09:41
`