Dodano: 2 grudnia 2020 10:02
Dom Zdrojowy w Jedlinie jednak pod młotek. Co z załogą?
Tematy: jedlina zdrój urząd marszałkowski uzdrowisko szczawno-jedlina zakład przyrodoleczniczy
Wszystko wskazuje na to, że Dom Zdrojowy w Jedlinie Zdroju i znajdujący się w nim Zakład Przyrodoleczniczy w obecnej formie funkcjonowały będą tylko do końca roku. Wczoraj Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego opublikował oświadczenie, w którym pisze:
– (…) do końca grudnia bieżącego roku Uzdrowisko prowadzi działalność leczniczą w Domu Zdrojowym, do której Spółka musi i tak dopłacać. Od stycznia 2021 roku Dom Zdrojowy, ze względu na niskie i nieakceptowalne stawki z ZUS nie realizowałby turnusów leczniczych. Dlatego Spółka znalazła rozwiązanie dochodowe, które pozwoli na wykorzystanie obiektu do realizacji wysokiej jakości usług społecznych.
Z treści oświadczenia nie wynika jasno, jaką funkcję będzie pełnił jedliński Dom Zdrojowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że znajdzie się tam finansowany z funduszy unijnych zakład opieki nad seniorami.
O planach wydzierżawienia Domu Zdrojowego przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina pisaliśmy jako pierwsi miesiąc temu https://dziennik.walbrzych.pl/niepewna-przyszlosc-uzdrowiska-w-jedlinie-zdroju-dom-zdrojowy-do-dzierzawy/ , kiedy na stronach spółki na krótki moment pokazało się ogłoszenie o naborze chętnych do prowadzenia tam działalności okołomedycznej. Zapytany przez nas wtedy zarząd spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina oraz Urząd Marszałkowski odpowiedzieli wymijająco:
– Spółka realizując swoją strategię od 2019 r. w kierunku dywersyfikacji usług (również w Jedlinie-Zdrój ) zamieściła zapytanie ofertowe o wydzierżawieniu obiektu – Dom Zdrojowy w Jedlinie – Zdroju z przeznaczeniem na działalność leczniczą (każdą, w tym także uzdrowiskową). Celem zapytania było badanie sondażowe rynku – czy są podmioty zainteresowane podjęciem współpracy z Uzdrowiskiem i jaki segment działalności leczniczej jest poszukiwany?.
Planom likwidacji domu Zdrojowego i Zakładu przyrodoleczniczego kategorycznie sprzeciwia się burmistrz Jedliny Leszek Orpel i radni miejscy, którzy zaapelowali do władz województwa o pochylenie się nad problemem jedlińskiej części Uzdrowiska Szczawno-Jedlina i przedstawienie konkretnego planu działania na najbliższe lata. Wskazali jednocześnie szereg inwestycji przeprowadzonych w celu polepszenia warunków działalności spółki w Jedlinie. Wskazuje, że samorząd zainwestował w otoczenie obiektów należących do uzdrowiskowej spółki około dwudziestu milionów złotych. Przygotowano halę, pijalnie i parkingi. Gmina liczyła, że Uzdrowisko zapewni pełne obłożenie na poziomie około dwustu miejsc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomiędzy władzami gminy a Urzędem Marszałkowskim trwa wymiana argumentów o zasadność z jednej strony utrzymania działalności Zakładu Przyrodoleczniczego i Domu Zdrojowego, z drugiej o brak chęci wparcia przez gminę działalności uzdrowiska, choćby przez rezygnację z podatku od nieruchomości.
– Idąc dalej w kierunku realnego zaangażowania gminy w działalność uzdrowiskową, możliwe jest objęcie części udziałów w Spółce Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Gmina może również przejąć w drodze darowizny od samorządu województwa Spółkę z zastrzeżeniem, że utrzymane zostanie prowadzenie działalności uzdrowiskowej. – czytamy w oświadczeniu Zarządu Województwa
Z tekstu oświadczenia trudno wywnioskować, co stanie się z załogą Domu Zdrojowego. Zarząd województwa lakonicznie stwierdza jedynie, że „działalność uzdrowiskowa w Jedlinie Zdroju jest niezagrożona.”

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie