Dodano: 2 grudnia 2020 10:02

Dom Zdrojowy w Jedlinie jednak pod młotek. Co z załogą?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wszystko wskazuje na to, że Dom Zdrojowy w Jedlinie Zdroju i znajdujący się w nim Zakład Przyrodoleczniczy w obecnej formie funkcjonowały będą tylko do końca roku. Wczoraj Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego opublikował oświadczenie, w którym pisze:

– (…) do końca grudnia bieżącego roku Uzdrowisko prowadzi działalność leczniczą w Domu Zdrojowym, do której Spółka musi i tak dopłacać. Od stycznia 2021 roku Dom Zdrojowy, ze względu na niskie i nieakceptowalne stawki z ZUS nie realizowałby turnusów leczniczych. Dlatego Spółka znalazła rozwiązanie dochodowe, które pozwoli na wykorzystanie obiektu do realizacji wysokiej jakości usług społecznych.

Z treści oświadczenia nie wynika jasno, jaką funkcję będzie pełnił jedliński Dom Zdrojowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że znajdzie się tam finansowany z funduszy unijnych zakład opieki nad seniorami.

REKLAMA

O planach wydzierżawienia Domu Zdrojowego przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina pisaliśmy jako pierwsi miesiąc temu https://dziennik.walbrzych.pl/niepewna-przyszlosc-uzdrowiska-w-jedlinie-zdroju-dom-zdrojowy-do-dzierzawy/ , kiedy  na stronach spółki na krótki moment pokazało się ogłoszenie o naborze chętnych do prowadzenia tam działalności okołomedycznej. Zapytany przez nas wtedy zarząd spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina oraz Urząd Marszałkowski odpowiedzieli wymijająco:

– Spółka realizując swoją strategię od 2019 r. w kierunku dywersyfikacji usług (również w Jedlinie-Zdrój ) zamieściła zapytanie ofertowe o wydzierżawieniu obiektu – Dom Zdrojowy w Jedlinie – Zdroju z przeznaczeniem na działalność leczniczą (każdą, w tym także uzdrowiskową). Celem zapytania było badanie sondażowe rynku – czy są podmioty zainteresowane podjęciem współpracy z Uzdrowiskiem i jaki segment działalności leczniczej jest poszukiwany?.

Planom likwidacji domu Zdrojowego i Zakładu przyrodoleczniczego kategorycznie sprzeciwia się burmistrz Jedliny Leszek Orpel i radni miejscy, którzy zaapelowali do władz województwa o pochylenie się nad problemem jedlińskiej części Uzdrowiska  Szczawno-Jedlina  i przedstawienie konkretnego planu działania na najbliższe lata. Wskazali jednocześnie szereg inwestycji przeprowadzonych w celu polepszenia warunków działalności spółki w Jedlinie. Wskazuje,  że samorząd zainwestował w otoczenie obiektów należących do uzdrowiskowej spółki około dwudziestu milionów złotych. Przygotowano halę, pijalnie i parkingi. Gmina liczyła, że Uzdrowisko zapewni pełne obłożenie na poziomie około dwustu miejsc.

Pomiędzy władzami gminy a Urzędem Marszałkowskim  trwa wymiana argumentów o zasadność z  jednej strony utrzymania działalności Zakładu Przyrodoleczniczego i Domu Zdrojowego, z drugiej o brak chęci wparcia przez gminę działalności uzdrowiska, choćby przez rezygnację z podatku od nieruchomości.

– Idąc dalej w kierunku realnego zaangażowania gminy w działalność uzdrowiskową, możliwe jest objęcie części udziałów w Spółce Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Gmina może również przejąć w drodze darowizny od samorządu województwa Spółkę z zastrzeżeniem, że utrzymane zostanie prowadzenie działalności uzdrowiskowej. – czytamy w oświadczeniu Zarządu Województwa

Z tekstu oświadczenia trudno wywnioskować, co stanie się z załogą Domu Zdrojowego. Zarząd województwa lakonicznie stwierdza jedynie, że  „działalność uzdrowiskowa w Jedlinie Zdroju jest niezagrożona.”

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także