Dodano: 19 kwietnia 2021 10:56
Dolny spodek obserwatorium na Śnieżce czynny za cztery lata. Rusza modernizacja wizytówki Karkonoszy
Tematy: dolnośląskie dolny śląsk góry karkonosze obserwatorium śnieżka
– W ciągu czterech lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach – informuje właściciel obiektu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Projekt ma kosztować ponad trzy miliony euro.
O tym, że nowa Śnieżka jest jednym z priorytetowych projektów IMGW informuje na swoim portalu społecznościowym. Inwestycja może wynieść około 3,3 miliona euro. Prace podzielone są na etapy dostosowane do warunków atmosferycznych.
Analiza przebudowy prowadzona jest od końca 2019 roku. W tym roku rozpoczęły się prace zabezpieczające poszycie dachu dwóch dysków – środkowego i górnego, w przyszłym roku zaplanowano wzmocnienie zewnętrznej konstrukcji dolnego dysku i opracowanie dokumentacji projektowej na wymianę instalacji oraz generalnego remontu. Prace budowlane mają rozpocząć się za dwa lata i potrwają do 2025 roku.
– Śnieżka jest królową Karkonoszy i z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o nią ze wszelkich sił. Teraz ruszamy z projektem #NowaŚnieżka, dzięki, któremu stanie się ona miejscem spotkań nas wszystkich – miłośników gór, wędrówek, pasjonatów meteorologii i natury. To trudny projekt, bo jak przeczytacie na kartach historii obserwatorium, pogoda uniemożliwia tutaj prowadzenie prac przez cały rok. Prognozując pogodę dla was, będziemy sprawdzać ją również dla ekip remontowych i pomagać im w szybki zakończeniu robót – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Przypomnijmy, obserwatorium znajduje się na najwyższej górze Karkonoszy. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW uruchomiono w 1974 roku. Cały kompleks składa się z trzech części w kształcie dysków o średnicach 13, 20 i 30 metrów. Powierzchnia użytkowa obiektu to ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych. W 2009 roku doszło do katastrofy budowlanej na szczycie. Jedna ze ścian pękła na podłodze pojawiły się wybrzuszenia. Ostatecznie część górnego dysku zawaliła się.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Most w Stroniu Śląskim zostanie odbudowany w rekordowym tempie
- Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok