Dodano: 19 kwietnia 2021 10:56

Dolny spodek obserwatorium na Śnieżce czynny za cztery lata. Rusza modernizacja wizytówki Karkonoszy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W ciągu czterech lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach – informuje właściciel obiektu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Projekt ma kosztować ponad trzy miliony euro.

O tym, że nowa Śnieżka jest jednym z priorytetowych projektów IMGW informuje na swoim portalu społecznościowym. Inwestycja może wynieść około 3,3 miliona euro. Prace podzielone są na etapy dostosowane do warunków atmosferycznych.

Analiza przebudowy prowadzona jest od końca 2019 roku. W tym roku rozpoczęły się prace zabezpieczające poszycie dachu dwóch dysków – środkowego i górnego, w przyszłym roku zaplanowano wzmocnienie zewnętrznej konstrukcji dolnego dysku i opracowanie dokumentacji projektowej na wymianę instalacji oraz generalnego remontu. Prace budowlane mają rozpocząć się za dwa lata i potrwają do 2025 roku.

REKLAMA

Śnieżka jest królową Karkonoszy i z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o nią ze wszelkich sił. Teraz ruszamy z projektem #NowaŚnieżka, dzięki, któremu stanie się ona miejscem spotkań nas wszystkich – miłośników gór, wędrówek, pasjonatów meteorologii i natury. To trudny projekt, bo jak przeczytacie na kartach historii obserwatorium, pogoda uniemożliwia tutaj prowadzenie prac przez cały rok. Prognozując pogodę dla was, będziemy sprawdzać ją również dla ekip remontowych i pomagać im w szybki zakończeniu robót – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Przypomnijmy, obserwatorium znajduje się na najwyższej górze Karkonoszy. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW uruchomiono w 1974 roku. Cały kompleks składa się z trzech części w kształcie dysków o średnicach 13, 20 i 30 metrów. Powierzchnia użytkowa obiektu to ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych. W 2009 roku doszło do katastrofy budowlanej na szczycie. Jedna ze ścian pękła na podłodze pojawiły się wybrzuszenia. Ostatecznie część górnego dysku zawaliła się.

Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka. Fot. archiwalna, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także