Dodano: 8 września 2022 14:33
Czy w wałbrzyskich parkach można zbierać chrust na zimę? Znamy odpowiedź na to pytanie
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
To bez wątpienia będzie bardzo trudny sezon grzewczy. W składach brakuje węgla, a gdy opał się pojawia, jego ceny przyprawiają o ból głowy. Rozwiązaniem może być drewno, choć i ceny tego opału rosną. Latem wielu polityków partii rządzącej zachęcało już do zbierania chrustu, który też może być wykorzystywany jako opał. Chrust można zbierać na terenie lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe. My sprawdzamy czy można to robić także w miejskich parkach w Wałbrzychu i komunalnych lasach.
Tego typu sprawami w Wałbrzychu zajmuje się Miejski Zakład Usług Komunalnych. Jak informuje rzecznik wałbrzyskiego magistratu, MZUK nie dopuszcza możliwości zbierania chrustu w parkach. Chrust można zbierać tylko na terenie komunalnych lasów.
– MZUK umożliwia ludności przygotowywanie takiego drewna, jednakże tylko na terenie lasów komunalnych miasta Wałbrzych. Na terenie parków gałęzie, chrust, zbierany jest przez pracowników MZUKu, więc nie ma możliwości, żeby mieszkańcy sami taki chrust zbierali – mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.
REKLAMA
Chrust można zatem zbierać tylko na terenie miejskich lasów. Są jednak warunki, które trzeba wcześniej spełnić.
Przede wszystkim należy zacząć od zgłoszenia takiej potrzeby pracownikom Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Jego pracownicy wystawią odpowiedni dokument uprawniający do zbiórki. Chrust zbierany w miejskich lasach nie jest jednak darmowy.
Zebrany chrust należy pokazać pracownikom miejskiej spółki, którzy go wycenią. Opłata za samodzielnie pobraną z lasów miejskich w Wałbrzychu „gałęziówkę” nie zmieniła się od początku tego roku. Można więc liczyć na całkiem atrakcyjne, jak na dzisiejsze czasy, ceny. Dla drewna iglastego to niewiele ponad 48 złotych brutto za metr sześcienny chrustu, dla drewna liściastego – 61 złotych.

Połamane gałęzie w lasach można zbierać. Trzeba jednak spełnić warunki urzęndików. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Ja proponuje zawczasu otoczyć pomniki przyrody płotami, bo jak przyjdzie do zimowego Stalingradu to nikt się nie będzie oglądał na Szewczaka i zakazy tylko zmarznievi ludzie będą obalali i cięli cale drzewa.Urzedas nie może być realistą.
Ja bym ich wszystkich rozkułaczył i wysłał do łagru, tal jak po pamiętnym 17 września.
A gdzie mamy w ogóle lasy miejskie?
złodzieje nawet za drzewo gnijace na ziem chca kroic ludzi z hajsu!!!!!!! banda zlodziejska!!! zyd wałbrzyski w czystej postaci!!!!
Zobacz także
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
- Wałbrzyszanie o nowym muralu: „Kolorowo, fajnie i wreszcie weselej”
- Zapnij pasy – wałbrzyska drogówka w terenie
- Unieważniono przetarg na dostawę autobusów wodorowych
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Już wam zapłacimy dziady kraść będziemy nie tylko drewno ale wszystko co sie da płoty drzewa oto itd