Czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą? Jak budować dobrą historię kredytową?

Najbardziej wiarygodni finansowo Polacy to najczęściej osoby w wieku 35 - 44 lata (24 proc.) mający kredyt zazwyczaj w jednym banku i nie korzystający z przyznanego limitu debetowego na koncie. Co trzeci z nich spłaca kredyt mieszkaniowy - wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej. Czy posiadasz dobry „scoring"?

BIK przygotował portret najbardziej wiarygodnych finansowo Polaków za pomocą tzw. scoringu czyli punktowej metody oceny ryzyka kredytowego poprzez analizę wiarygodności kredytowej.

Poszczególne punkty są nam przyznawane m.in. za terminowość spłacania zobowiązań, skłonność do zadłużania się oraz wykorzystywania przyznanych limitów debetowych na kontach i kartach kredytowych. Im wyższa ocena, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś nie będzie spłacał kredytu w terminie – tłumaczą analitycy BIK.

Spośród Polaków poddanych ocenie scoringowej, ponad połowa otrzymuje najwyższe punktacje odpowiadające 5 gwiazdkom, czyli z najmniejszym ryzykiem nieterminowych spłat kredytu.

REKLAMA

„Osoby posiadające ocenę scoringową stanowiły na koniec sierpnia br. 85 proc. wszystkich aktywnych kredytobiorców. Posiadają one łącznie 483 mld zł zadłużenia do spłaty, co stanowi 90 proc. zadłużenia wszystkich kredytobiorców” – czytamy w informacji BIK.

Lojalni klienci bez debetu na koncie

Najbardziej wiarygodne finansowo osoby w kraju to zazwyczaj bardzo lojalni klienci – 8 na 10 kredytuje się tylko w jednym banku. Dużo rzadziej zaciągają kredyt konsumpcyjny – tylko 22 proc. taki kredyt posiada.

Jak wynika z analizy BIK, 7 na 10 osób ma przyznany limit debetowy na koncie (67 proc.), choć wykorzystuje go w małym zakresie – ponad połowa (56 proc.) wykorzystuje go w ok. 20 proc. Co trzeci wiarygodny kredytobiorca posiada kredyt mieszkaniowy.

Najbardziej wiarygodni finansowo Polacy to najczęściej osoby w wieku 35 – 44 lata (24 proc.). Jednocześnie są to osoby, które mają najwięcej zobowiązań kredytowych – przypada na nie niemal połowa zadłużenia do spłaty (46 proc.) wśród osób z pięciogwiazdkową punktację.

Osoby z pięciogwiazdkową oceną scoringową mieszkają w gminach 10-25 tys. mieszkańców (24 proc.), położonych często w najbliższej okolicy dużych miast, lub w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (17 proc.). Duża część posiadanego zadłużenia – prawie jedna trzecia (29 proc.), przypada na mieszkańców miast powyżej 500 tys.

Żródło: kurier PAP

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 stycznia 2016 08:00
`