Czechy. Lekarz, który przeprowadzi aborcję u Polki trafi do więzienia? Resort zaprzecza

19 lutego 2021 07:43. fot. ilustracyjna / Jacek Zych

Tematy: 


Obywatelki krajów Unii Europejskiej mogą dokonać w Czechach aborcji, także w sytuacji, gdy przyjechały do kraju na krótko i tylko w tym celu – oświadczył w czwartek czeski resort zdrowia. Wcześniej pojawiały się interpretacje, które mówiły między innymi o tym, że czeski lekarz, który przeprowadzi zabieg u Polki musi się liczyć z ewentualną karą w związku z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych w Polsce.

W listopadzie minister Jan Blatny napisał do jednego z czeskich posłów, że lekarz, który przeprowadzi aborcję u Polki musi się liczyć z karą. Czeskie media informują jednak, że Blatny powołał się na przepisy z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które aborcji zakazywały w Czechosłowacji.

Wczoraj czeski resort zdrowia wycofał się z tej interpretacji i zapewnił, że zgodnie z umowami w ramach Unii Europejskiej zakaz nie dotyczy cudzoziemek, które mają zgodę na pobyt w Czechach.

REKLAMA

W tej chwili u naszego południowego sąsiada można dokonać aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. Dokonywana jest ona na pisemny wniosek kobiety, decyzję może podjąć także lekarz, gdy zagrożone jest życie ciężarnej lub płód źle się rozwija.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 lutego 2021 07:43
`